fbpx
+38 096 961 51 55 (тільки для Києва) mail@jurist-blog.com.ua

Зміни в Податковий кодекс УкраїниЗ метою збільшення доходів до державного бюджету України Верховна Ради України наприкінці 2015 року прийняла зміни до Податкового кодексу України, а також торкнулася деяких інших законодавчих актів з питань сплати обов’язкових платежів, що набудуть чинності вже у 2016 році. Цей документ є дуже значними (за обсягом становить 93 сторінки) і значно змінює правове регулювання у багатьох сферах оподаткування.

Основні зміни у сплаті податку на доходи фізичних осіб

Відповідно до останніх змін у Податковий кодекс України розмір податку становитиме 18% від суми доходу незалежно від розміру такого доходу. У попередній редакції Податкового кодексу було запроваджено дві ставки 15% та 20%. При чому, ставкою 15% оподатковувався дохід у розмірі до 12 180 грн. (у 2015 році), а дохід, що перевищував зазначену суму, оподатковувався за ставкою 20%.

Позитивним моментом для громадян є те, що відтепер до оподаткованого доходу не включаються суми, що були анульовані кредитором відповідно до Закону України «Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)».

Спрощена система оподаткування

Змін у сплаті єдиного податку для платників першої та другої груп не відбулось.

Основні зміни стосуються платників третьої та четвертої груп.

Для платників єдиного податку третьої групи значно зменшився розмір дозволеного річного доходу, що дає право перебувати на спрощеній системі: замість 20 млн. грн. юридична особа, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, може отримувати не більше 5 млн. грн. доходу на рік.

Відсоткові ставки єдиного податку для третьої групи збільшилися на 1% – з 2% і 4% на 3% та 5% відповідно.

Розмір ставок єдиного податку для спрощенців четвертої групи збільшується в 1,8 рази.

Податок на прибуток підприємств 2016

Податковим законодавством у 2015 році було передбачено, що юридичні особи, які сплачують податок на прибуток підприємств, повинні були сплачувати щомісячно авансовий внесок. З прийняттям змін до Податкового кодексу сплата авансових щомісячних платежів була скасована.

Також для суб’єктів господарювання, у яких річний дохід перевищує 20 млн. грн., встановлюється квартальний звітний період.

Податок на додану вартість – зміни 2016

Відбулися зміни у бюджетному відшкодуванні суми податку. Останні зміни запровадили ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Отримання бюджетного відшкодування повністю упорядковується – таке відшкодування буде здійснюватися в хронологічному порядку в залежності від часу внесення відповідних відомостей до Реєстру. Для отримання відшкодування суб’єкт господарювання має узгодити таку суму з податковим органом, який для цього проводить камеральну перевірку (перевірка в приміщенні контролюючого органу на підставі наявної у такого органу інформації).

Суми бюджетного відшкодування публікуються на сайті Міністерства доходів і зборів України.

Суми податкового кредиту з вступом в силу Закону України щодо внесення змін до Податкового кодексу не можуть бути скасовані за формальними підставами. В той же час, у разі штучного створення податкового кредиту податковий орган має право донарахувати зобов’язання.

Податок на нерухомість

Зазнали істотних змін положення Податкового кодексу в частині сплати податку на нерухомість.

Розмір податку на нерухомість збільшено на 1 %, а саме до 3 % від розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м. житла. Відповідно до Державного бюджету України на 2016 рік розмір мінімальної заробітної плати становить 1378 грн. Таким чином за кожен квадратний метр нерухомості, що підлягає оподаткуванню необхідно буде сплатити 41 грн. 34 коп.

Основні зміни у Податковому кодексі 2016

Інші зміни у Податковому кодексі 2016

Акцизний податок

Відтепер усі суб’єкти, що здійснюють реалізацію пального, повинні бути зареєстровані як платники акцизного податку.

Також останні зміни передбачають зміну розміру акцизного податку, зокрема, на алкогольні напої та пиво на 100 %. Розмір акцизного податку на тютюнові вироби зросте на 40% та на 3 відсоткових пункти, а на пальне – на 13%.

Зміна підходу у транспортному податку

Згідно із запропонованими змінами замість визначення вартості сплати транспортного податку від об’єму двигуна, його розмір тепер залежатиме від вартості транспортного засобу. Відповідно до Податкового кодексу такий податок мають сплачувати власники транспортних засобів, не старших 5 років, вартість яких перевищує 750 мінімальних заробітних плат. У 2016 році ця сума становитиме 1 033 500 грн. (1378 грн.* 750).

Зміни у сплаті ЄСВ

Разом з внесенням змін до Податкового кодексу було вирішено змінити правове регулювання сплати інших обов’язкових платежів, зокрема єдиного соціального внеску ГИПЕРЛИНК.

Зокрема, було встановлено єдину ставку соціального внеску у розмірі 22%. Будь яка диференціація була відмінена. Також скасовано вирахування ЄСВ із заробітної плати фізичних осіб, що працюють за трудовими або цивільними договорами.

Коли набувають зміни у Податковий кодекс 2016

Відповідно до прикінцевих положень Закону України, яким вносяться зміни до Податкового та деяких інших законодавчих актів, він набуває чинності з моменту набрання чинності Законом України “Про державний бюджет на 2016 рік”.

Висновки

Аналіз наведених змін дає підстави стверджувати, що прийнятий Верховною Радою України Закон збільшує навантаження, як на звичайних громадян (враховуючи невисокий середній розмір заробітної плати у країні і збільшення ставки до 18% замість 15%), так і на бізнес.

В той же час, окремі зміни є виправданими та такими, що відповідають викликам суспільства. Зокрема, зменшення розміру ЄСВ може дозволити вивести частину заробітних плат «із тіні», а зменшення максимально допустимого річного доходу для спрощенців третьої групи, унеможливить великим підприємствам мінімізувати розмір податку, що підлягає сплаті.

Але кінцеву оцінку змінам у податковий кодекс будемо робити за результатами правозастосовної діяльності.

На десерт від Юрист-блогу найпопулярніше відео 2014 року: