fbpx

Ми хочемо зачіпити дуже цікаву тему самовдосконалення юриста.

Я коли тільки починав свою юридичну діяльність у своєму робочому блокноті завів сторінку «Що я навчився на власних помилках?». Пройшло вже майже п’ять років, а той аркуш вже перекочував до мого нового записника і постійно поповнюється.

Іноді набагато легше вчитися на чужих помилках, а не на своїх. І навіть якщо юрист допускає помилку – нічого в цьому страшного не має, головне аби не стати на граблі двічі.

Я почну писати такий список мого досвіду, який з’явився в першу чергу з допущених мною помилок. Будь ласка, доповніть його своїми прикладами.

Це буде дуже корисна стаття, в якій кожен зможе обмінятися своїм досвідом. І не треба соромитися своїх помилок, можете писати як великі Ваші промахи, так і зовсім незначні і що з цього можна винести.

Цей перелік я також буду постійно доповнювати своїм досвідом. Крок за кроком до вдосконалення.

Чому я навчився на власних помилках?

1. Під час застосування нормативно-правового акту дуже уважно читати кожне його слово, вдумуючись у його тлумачення, зміст. Іноді, не приділивши уваги тому чи іншому слову в нормі, я неправильно доходив до загального її розуміння.

2. У юридичній діяльності не беріть нічого на віру. Іноді бувають юристи, які свою позицію доводять не скільки логічно побудованими аргументами, скільки своїм напором, застосовуючи підміну понять, «звалюючи» на вас кучу норм, коли помітити промахи в побудові обґрунтувань позиції опонента просто неможливо. Ставте все під сумнів.

3. Ніколи не підписуєте того, чого від «А» до «Я» не розумієте. Деякі люди намагаються взяти юриста наполегливістю, а не правильністю. Вони будуть намагатися отримати підпис юриста знову і знову. В деяких випадках будуть тиснути посадою або нестачею часу. Ви юрист – і вам нести відповідальність за прийняті рішення. Обставини в яких приймається рішення ніколи не матимуть значення, у разі якщо буде виявлена помилка.

4. Під час прийняття юридично значущих рішень дуже обережно беріть до уваги неправову складову. Навіть краще її взагалі не брати. Були випадки, коли мені намагалися нав’язати необхідність підтримання механізму вирішення проблеми, що не в повній мірі відповідає порядку, встановленому законодавством, начебто  у зв’язку з тим, що законний порядок реалізувати неможливо. Не ведіться на такі провокації.

5. Необхідно обов’язково дочитувати всю норму, а також нормативно-правовий акт до самого кінця. Як правило спеціальні норми розташовані після загальних. Прочитавши одну норму, здавалося, що є правильна відповідь. Але необхідно було дочитати до кінця…

6. Куди б ви не подавали (направляли) підготовлений Вами документ завжди після остаточного написання перечитуйте його двічі, один з яких в роздрукованому вигляді (на мій погляд так легше побачити помилки). І дуже бажано на свіжу голову. Або дайте почитати колезі. Іноді такого там написано, а «замиленим» оком і не побачив.

7. Підготовка завжди має займати не менш 80 відсотків часу, а сама реалізація проекту – 20%. Під реалізацією я маю на увазі участь у судовому засіданні, надання роз’яснення клієнту, тощо. І ніколи не думайте, що ви все повністю розібралися в питанні. Завжди є можливість вдосконалитися.

8. Як на мене, одна з основних якостей юриста – це дотошність, в хорошому розумінні цього слова, та велика увага незначним деталям та дрібницям. Саме на цьому іноді досягаються великі результати. Намагайтеся приділяти велику увагу навіть незначним деталям.

9. Під час застосування нормативно-правового акту з’ясувати яку сферу суспільних відносин від регулює, на яких суб’єктів поширюється. І іноді ця межа дуже тонка, застосовується акт чи ні.

10. Необхідно дуже якісно готуватися до судів. Завжди треба подумати про те, які питання можуть Вам задати, і підготувати на них відповіді. В такому випадку несподіваним питанням інша сторона, суддя, інші учасники не зможуть Вас поставити у складне становище.

11. Кожен день необхідно починити з аналізу всіх завдань, що стоять перед юристом. Бували випадки, коли якась справа має великий термін часу для виконання. Я її відкладав, оскільки маю дуже багато часу. А потім коли я згадував про таке завдання, вже було пізно.

12. Ніколи поверхнево не читати жоден документ. Я володію навиками швидкочитання. І були випадки, що швидко пробігши по документу, здається суть піймав. Але випустив з уваги важливу деталь.

13. При прийнятті рішень – звертайтесь до першоджерела, будь то нормативно-правовий акт, або документ.

14. Для кожного документу, який потрапив в руки, одразу визначати його долю: на виконання, делегувати, відкласти. Справи, що займають менше 10 хвилин виконувати одразу. Коли вони накопичаться знадобиться дуже багато часу аби їх вирішити.

15. Як тільки юрист перестане розвиватися – він перестане бути юристом. Тому завжди читайте правові новини, судову практику, роз’яснення, спілкуйтеся на юридичних форумах, читайте юридичні блоги.