fbpx

Zemanta Related Posts Thumbnail2017 рік, окрім завершення високосного 2016 року, приніс нам багато нового в питаннях ведення бізнесу і оподаткування. Видалено положення про «мораторій» на перевірки, збільшились штрафи за «неоформлених» працівників, збільшилась мінімальна заробітна плата до 3 200 грн, як результат підвищились податкові платежі з заробітної плати у найманих працівників, також пропорційно підвищився розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі – «Єдиний внесок»), в тому числі для фізичних осіб-підприємців. Все це відчутно вдарить по малому бізнесу і перш за все по галузі побутових послуг, а саме салонам краси, автомобільним майстерням, роздрібній торгівлі, в тому числі Інтернет магазинам.

Найбільшим новорічним сюрпризом від держави стали нові правила сплати Єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців (надалі – «ФО-П»). З 01 січня 2017 року з набранням чинності змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 (надалі – «Закон») навіть ті ФО-П, що не знаходяться на спрощеній системі оподаткування (не є платниками єдиного податку, а сплачують податок на доходи фізичних осіб (надалі – «ПДФЛ»)), зобов’язані щомісяця сплачувати Єдиний внесок в розмірі не менше ніж 22 % від мінімальної заробітної плати, що на сьогоднішній день складає 704 грн., і сплачувати такий внесок необхідно навіть якщо в поточному місяці такий ФО-П не вів діяльності і зовсім не отримував доходу. Відсутність доходу не цікавить ні державу, ні податківця: зареєстрований як ФО-П – будь ласка, плати. Такий собі податок на право бути ФО-Пом.

Нагадаємо, що до прийняття Закону, ФО-П, який подавав «нульову» декларацію, перебуваючи на загальній системі оподаткування (сплачуючи ПДФЛ), мав право не сплачувати Єдиний внесок. Зміна у першому реченні абзацу другого п. 2 частини 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» словосполучення «має право самостійно» на «зобов’язаний» корінним чином змінила правила на протилежні.

Ці зміни відчують всі, у всіх бувають «добрі» і «погані» місяці в бізнесі, але більш за все ці зміни відчують так звані «сплячі ФО-Пи», тобто підприємці, що фактично не здійснюють діяльність, а раз на рік подають «нульову» декларацію, і ті підприємці, що займаються сезонною діяльністю. «Сезонникам» тепер хоч припиняй діяльність після завершення сезону, а перед новим сезоном – розпочинай.

Для «сплячих» же ФО-Пів альтернативи немає, треба або прокидатися і працювати, або прокидатися з думкою про те, як скоріше зареєструвати припинення діяльності ФО-П. Для них тепер задоволення бути «сплячим ФО-Пом» коштуватиме щонайменше 8 448 грн. на рік, тобто дешевше буде пройти процедуру реєстрації припинення діяльності, навіть із залученням юристів і сплатою їм гонорару.

Бізнес завжди знайде вихід з будь-якої ситуації, замість того щоб оформлювати працівників в салонах краси, автомобільних майстернях та магазинах будуть здавати в оренду робочі місця, укладати цивільно-правові договори, реєструвати ФО-Пами на спрощеній системі, тощо. В будь-якому випадку бізнес не буде працювати у збиток. Засмучує суто фіскальний підхід держави, жодного кроку на зустріч бізнесу, жодної додаткової можливості для того щоб люди могли розпочати свій маленький бізнес, жодного заходу на спрощення його ведення. Прикро, але держава лише вимагає сплачувати податки і годувати перевіряльників, а все інше її не турбує.

Коментар Віталія Пацюка із зазначеного питання:

Пацюк

Виталий Пацюк

Для Вас матеріал підготували спеціалісти практики податкового права і практики корпоративного права юридичної компанії КПД Консалтинг партнер Віталій Пацюк та юрист Олександр Габро.

Якщо у Вас виникли питання щодо зазначеної теми, будь ласка, звертайтеся за додатковою інформацією до нас за адресою v.patsyuk@kpdconsulting.com.ua.

Завжди раді допомогти Вам команда КПД Консалтинг.