fbpx

Як продовжити закордонний паспорт та внести інформацію про дитину для громадян України, що опинилися за кордоном

від | Бер 25, 2022 | Юридичні консультації | 0 коментарів

Багато українців знаходяться за кордоном з простроченими закордонними паспортами або взагалі без дійсних паспортних документів.

Ми вирішили підготувати детальну статтю, де спробували відповісти на поширені питання:

 • що робити, якщо у закордонного паспорта закінчився строк дії?
 • як продовжити дію закордонного паспорта?
 • що робити, якщо у дитини не має закордонного паспорта? 
 • куди звертатися і які документи подавати?

Дійсний паспортний документ за кордоном вкрай необхідний щоб  вільно переміщуватися, подаватися на візу в інші країни, продовжувати строк свого законного перебування, купляти квитики на літак, звертатися до відповідних компетентних органів, вчиняти інші юридично значимі дії.

Продовження паспорта

Зміст

Розділ І

Як продовжити дію закордонного паспорта

Розділ ІІ

Як внести інформацію про дитину до закордонного паспорта

Розділ І

Як подовжити дію закордонного паспорта?

Як продовжити строк дії паспорта?

Урядом України за ініціативи Державній міграційній службі України вже через декілька днів після початку повномасштабного вторгнення росії було розроблено та прийнято Тимчасовий порядок внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яким передбачено дві важливі опції:

 1. Можливість продовження строку дії закордонного паспорта шляхом проставлення відповідного запису у паспорті.
 2. Можливіть вписання до закордонного паспорта батька, матері чи законного представника інформації про дитину.

Таким чином, якщо ви опинилися за кордоном, чи плануєте виїзд за кордон з простроченим паспортом, то ви можете подовжити дію паспорта на строк до 5 років. Якщо ви виїхали за кордон з вашою дитиною, у якої не має закордонного паспорта, ви можете внести інформацію про дитину до свого паспортного документа.

Продовжені закордонні паспорти є дійсними паспортними документами, на підставі яких громадяни України можуть вчиняти усі юридично-значимі дії.

Особливості продовження закордонного паспорта

Зупинимося на деяких особливостях продовження закордонного паспорта.

Хто може продовжити. Для продовження дії закордонного паспорта необхідно звернутися: 

 • якщо знаходитися на території України – до будь-якого територіального органу Державної міграйійної служби України; 
 • якщо знаходитися за кордоном – до будь-якої консульської установи України. Перелік усіх консульських установ України можна знайти на офіційному сайті МЗС (https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini)

Як продовжується дія паспортного документа. Паспортний документ продовжується шляхом проставлення на 2-5 сторінці працівником Держаної міграційної служби або консульської установи надпису: “Строк дії паспорта продовжено до __.__.20__”. Також зазначається посада особи, що продовжує строк дії закордонного паспорта, ставиться підпис, який скріплюється гербовою печаткою.

Увага! Тимчасовим порядком не передбачено зазначення у паспорті фрази “Строк дії паспорта продовжено до __.__.20__” англійською мовою. Хоча як ви можете зрозуміти, скоріш за все підстверджувати інформацію, що паспорт ваш є дійсним, доведеться не на території України, а, скоріше за все, за кордоном. Тому, продовжуючи паспорт, просіть, поряд з українскою текстовкою, зазначати також інформацію про продовження паспорта аглійською мовою “Extension of the passprt __.__.20__”.

Які документи необхідні для продовження закордонного паспорта. Для продовження закордонного паспорта подається тільки сам паспорт, а також заповнена заява.

Якщо продовжити паспорт необхідно особі, що не досягла 16 років, додатково можуть вимагатися паспорт батька/матері/законного представника, а також свідоцтво про народження дитини.

Який закордонний паспорт можна, а який не можна продовжити? 

Тимчасовий порядок передбачає можливість продовження будь-яких закордонних паспортів: як біометричних, так і небіометричних, в тому числі закордонні паспорти зразка 1994 року (так звані “червоні паспорти”). Продовженню підлягають навіть закордонні паспорти, які до цього були продовжені.

Які ж закордонні паспорти не можуть бути продовжені?

Перш за все, це паспорт, які було визнано недійсними. Зазвичай, такі паспорти анулюються шляхом пробиття отворів в машинозчитувальній зоні паспорта із внесенням відповідної інформації до відомчих систем.

Якщо у відомчій системі ДМС паспорт було вже позначено як недійсним, його продовжити неможна. 

Крім, цього, на нашу думку, не підлягає продовженню паспорт, строк дії якого закінчився більш ніж п’ять років тому назад. Водночас, вказаний висновок є певною мірою дискусійним. Допускаємо, що органами ДМС та закордонними консульськими установами може бути прийнято рішення в інтересах громадян України щодо продовження паспортного документа не з моменту закінчення його строку дії, а з моменту подачі заяви про продовження паспорта заяником. Тимчасовий порядок прямо на це відповіді не містить.

Не підлягає продовженню закордонний паспорт, строк дії, якого ще не сплив. При цьому, нам відомо, що закордонні дипломатичні установи в порядку виключення допускають продовження паспортів, але не раніше ніж за 3 місяці, до закінчення строку дії закордонного паспорта.

Також, положення Тимчасового порядку не поширюються на продовження інших паспортних документів, крім закордонних паспортів. Тобто, не можна продовжити в такий спосіб проїзний документ дитини, посвідчення моряка тощо.

Розділ ІІ

Як вписати дитину до закордонного паспорта одного з батьків?

Вписати інформацію про дитину в паспорт

Що робити, якщо дитина виїхала за кордон по свідоцтву по народженню або іншому документу і взагалі не має закордонного паспорта?

Тимчасовий порядок передбачає можливість документування дитини шляхом вписання інформації про дитину до паспорта батька/матері чи іншого законного представника.

Порядок внесення інформації про дитину до закордонного паспорта одного з батьків

Хто може продовжити. Для внесення інформації про дитину до закордонного паспорта одного з законних представників: 

 • якщо знаходитися на території України – до будь-якого територіального органу Державної міграйійної служби України; 
 • якщо знаходитися за кордоном – до будь-якої консульської установи України. Перелік усіх консульських установ України можна знайти на офіційному сайті МЗС.

Як вноситься інформація про дитину в паспортний документ. Інформація про дитину вноситься на 2-5 сторінки закордонного паспорта із зазначенням:

 • прізвища та власного імені
 • дати народження дитини
 • дати внесення інформації про дитину
 • номер УНЗР (якщо він був)
 • орган, що вніс інформацію
 • посада, підпис, прізвище та ініціали особи, яка внесла інофрмацію.

Крім того, в закордонний паспорт вклеюється фотокартка, яка скріплюється гербовою печаткою

Які документи необхідні для внесення інформації про дитину. Для внесення інформації про дитину у закордонний паспорт заявника подається:

 1. Закордонний паспорт батька/матері чи іншого законного представника
 2. Свідоцтво про народження дитини
 3. Дві фотокартки розміром 3,5 на 4,5 см.
 4. Заява.

Якщо заява подається законним представником, а не одним з батьків дитини, подається документ, що засвідчує повноваження особи, як законного представника (наприклад, рішення суду про встановлення опіки).

Порядок внесення в паспорт батька/матері інформації про дитину, яка народилася за кордоном

Інформація про дітей, що народилися за кордоном, вноситься в тому ж самому порядку, що й для дітей, народжених  в Україні, за виключенням однієї особливості.

Перед внесенням інформації до паспортного документа, батьки повинні зареєструвати дитину громадянином України в будь-якій консульській установі.

***

Якщо у вас залишилися питання з приводу продовження закордонного паспорта, пишіть їх у коментарях до цієї статті. Або приєднуйтесь до обговорення цього питання у коментарях до публікації у Facebook.

Оцініть будь-ласка публікацію

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (2 голосів, середняя оцінка: 5,00 из 5)