Юридична консультація 49: Порядок доступу до публічної інформації

Zemanta Related Posts Thumbnail

Останню інфомрацію щодо доступу до публічної інформації ми описали у новій консультації із зазначеної теми.

Відносно не новим є Закон України «Про доступ до публічної інформації». Проте, далеко не кожен знає, що можливо отримати необхідну йому інформацію у 5-денний термін, звернувшись до відповідного розпорядника інформації не тільки письмово, але й усно чи в електронному вигляді.

Якщо Вам цікаво як це зробити, то, можливо, зазначена стаття стане у пригоді.

13 січня 2011 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про доступ до публічної інформації». Він регламентує право кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні органів державної влади та місцевого самоврядування, а також інформації, що становить суспільний інтерес.

Основні положення доступу до публічної інформації

Відповідно до ст. 1 вищевказаного нормативно-правового акту публічна інформація — це відображена та задокументована будь — якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Розпорядниками інформації визнаються:

  1. Суб’єкти владних повноважень — oргани державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб’єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов’язковими для виконання;
  2. Юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, — стосовано інформації щодо використання бюджетних коштів;
  3. Особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, — стосовно інформації, пов’язаної з виконанням їхніх обов’язків;
  4. Суб’єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, — стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Запит на доступ до публічної інформації

Запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Таким чином, на законодавчому рівні врегульовано право кожного (крім суб’єкта владних повноважень) звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування та інших визначених законом осіб із запитом з метою отримання необхідної йому публічної інформації.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Його можливо подавати в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Розпорядник інформації має відповісти на запит не пізніше п’яти робочих днів з дня його отримання.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Так, наприклад, якщо Ви звернулися до органів внутрішніх справ із запитом про надання службової інформації, і Вам відмовили на тій підставі, що існує можливість ознайомитися із запитуваною інформацією на сайті Міністерства внутрішіх справ України, то така відмова є незаконною (ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Тому, якщо Вам цікаво отримати інформацію про кошторис святкового заходу в будь-якому державному органі (при використанні коштів державного бюджету, звичайно), Ви маєте право на отримання такої інформації і Вам не може бути відмовлено.

Відповідальність розпорядників публічної інформації

Парламентський контроль за дотриманням права людини на доступ до інформації здійснюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, тимчасовими слідчими комісіями Верховної Ради України, народними депутатами України. Громадський контроль за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації здійснюється депутатами місцевих рад, громадськими організаціями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення відповідних громадських слухань, громадської експертизи тощо (ст. 17 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації здійснюється до керівника розпорядника, вищестоящого органу або до суду відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Звертайтесь за отриманням юридичної допомоги +38 (068) 628-70-90 

 
Читайте також:  Детальный алгоритм участия в тендерах ProZorro [все важное, что нужно знать]

Оцініть, будь ласка, змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (4 голосів, середняя оцінка: 5,00 из 5)
Якщо стаття була корисна - ставте лайк та робіть репост:
Facebook
Twitter
Visit Us

Ваш комментарий

You have to agree to the comment policy.

© 2017 Юрист-блог // Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru

Запрошую приєднатися до Юрист-блогу у соцмережах: