fbpx
24 Червня 2015      686    

Права та обов’язки клієнта банку під час введення тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку

bankНа сьогоднішній день в Україні введено тимчасову адміністрацію або триває процедура ліквідації більш як в 40 банків та ще не менше 10 знаходяться в критичному стані, а деякі з експертів стверджують про крах всієї банківської системи.

Що ж повинен знати клієнт банку у випадку введення тимчасової адміністрації?

Тимчасова адміністрація банку – це процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі –«Фонд») стосовно неплатоспроможного банку, тобто заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, з наступною ліквідацією банку або продажу його інвесторам. Тимчасова адміністрація запроваджується строком від 3-ох до 6-ти місяців з одноразовим правом продовження на строк до одного місяця.

Ліквідація банку – процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства. Строк ліквідації банку зазвичай достатньо тривалий, але Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що ліквідація банку повинна бути завершена не пізніше одного року з дня прийняття рішення про ліквідацію банку. Фонд має право прийняти рішення про продовження ліквідації банку на строк до одного року, а системно важливих банків на строк до двох років з можливістю повторного продовження на строк до одного року.

Клієнт банку під час тимчасової адміністрації має право:

 1. На виплату коштів за договорами вкладу, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України, тобто від 10 до 200 000 гривень. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури здійснення тимчасової адміністрації. У випадку, якщо строк дії депозитного договору ще триває, то необхідно очікувати закінчення дії договору або ж виплати відшкодування під час процедури ліквідації банку.
 2. На здійснення операцій з переказу коштів фізичних та юридичних осіб, що надійшли на їхні рахунки, починаючи з наступного дня після запровадження процедури тимчасової адміністрації
 3. На здійснення купівлі-продажу валюти фізичними та юридичними особами для погашення ними зобов’язань за кредитними договорами, виконання вимог, встановлених законодавством, для обов’язкового продажу валюти. При цьому у боржників зобов’язання перед банком не припиняються.
 
Читайте також:  Медичні послуги в Україні

Виплата відшкодування

Виплата відшкодування здійснюється протягом дії тимчасової адміністрації у банку, а, отже, максимум протягом 7-ми місяців.

В інших випадках вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день призначення тимчасової адміністрації, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.

Строк виплати відшкодування коштів починається не пізніше семи днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.

Якщо сума вкладу перевищує 200 000 гривень, то задоволення таких кредиторських вимог здійснюватиметься у четвертій черзі кредиторів банку за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації майна банку.

Уповноважена особа Фонду зобов’язана у 60-денний строк з дня її призначення надіслати повідомлення всім клієнтам, які користуються послугами відповідального зберігання, про необхідність вилучити свої цінності протягом одного місяця з дня отримання повідомлення. Матеріальні цінності, що перебували на відповідальному зберіганні банку і не були вилучені власниками в зазначений у повідомленні строк, вважаються фондами, на які не можуть претендувати кредитори банку. Такі цінності переходять у розпорядження Фонду для повернення законним власникам.

Дізнатись про початок виплат гарантованої суми відшкодування за вкладами можна через офіційні засоби масової інформації: газети «Голос України» або «Урядовий кур’єр»,  за телефоном «гарячої лінії» Фонду 0-800-308-108 (дзвінки по Україні безкоштовні), або на сайті Фонду в мережі Інтернет за адресою: www . fg . gov. ua та на сайті банку, що ліквідується.

Фонд не відшкодовує кошти:

 • передані банку в довірче управління;
 • за вкладом у розмірі менше 10 гривень;
 • за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред’явника;
 • розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;
 • розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб’єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;
 • розміщені на вклад власником істотної участі банку;
 • розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку;
 • за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов’язань;
 • за вкладами у філіях іноземних банків;
 • за вкладами у банківських металах.

З моменту відкликання банківської ліцензії та призначення процедури ліквідації вважається, що строк виконання всіх грошових зобов’язань настав, а, отже, боржник зобов’язаний повернути свій кредит вже не згідно затвердженого графіку, а на вимогу банку.

Після початку ліквідаційної процедури позичальники банку мають сплачувати заборгованість та інші зобов’язання перед банком на накопичувальний рахунок, реквізити якого розміщуються на сайті банку в мережі Інтернет та на сайті Фонду.

М.Мозгова


Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (4 голосів, середняя оцінка: 4,25 из 5)


Читайте також:  Відображення майнових прав дітей (допомоги при народженні дитини) в процесі здійснення е-декларування

Вам ці статті також можуть бути цікаві:

© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru