Юридична консультація 12: Вибір форми господарювання

Доброго дня, читачі!

Цією статтею я розпочинаю публікацію матеріалів, присвячених підприємництву, особливостями правового регулювання відносин, що складаються у процесі здійснення господарської діяльності.

Сподіваюся, ці публікації будуть для Вас корисними.

Публікації буду намагатися робити в логічному порядку від заснування підприємства, його діяльності, особливостей здійснення певних видів господарювання та до ліквідації підприємства. В будь якому випадку користуйтеся рубрикатором, що знаходиться праворуч.

Якщо Ви вирішили зайнятися господарською діяльністю, перше питання яке перед Вами постає – обрати форму господарювання прийнятну для Вашої діяльності.

Зараз я приведу весь перелік форм господарювання, передбачених чинним законодавством України, а також зроблю їх короткий аналіз, наведу окремі особливості кожної форми (окрім форм господарювання, що належать до державного сектору економіки). Зазначене дасть змогу з’ясувати загальні відмінності  між ними та дозволить зробити окремі висновки щодо прийнятності тієї чи іншої форми. Якщо Вас цікавить детальний аналіз кожної з форм читайте наступні публікації блогу jurist-blog.com.ua, для цього не забудьте підписатися на його оновлення або на RSS.

Одразу зазначу, здійснення господарської діяльності без реєстрації фізичною особою не передбачено. Чому необхідно зареєструватися, які можливі правові наслідки читайте у наступному матеріалі блогу.

Перш за все, всіх суб’єктів можна поділити на дві умовні категорії: фізичні особи-підприємці та юридичні особи.

1.      Фізична особа-підприємець (далі — ФОП) (п/п 2 ч.2 ст.55 Господарського кодексу, ст.ст.55-61 Цивільного кодексу). Стати може будь-яка особа, яка досягла 18 років. В окремих випадках, за наявності письмової згоди батьків, особа може бути зареєстрована як підприємець при досягненні 16 років. ФОП відповідає по всіх зобов’язаннях, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності, усім своїм майном. У випадках, якщо ФОП не здатна відновити свою платоспроможність та задовольнити вимоги кредиторі (сплатити по своїм боргам), вона може бути визнана банкрутом так само як і юридична особа.

2.    Юридичні особи

2.1.      Приватне підприємство (далі — ПП) (ст.113 Господарського кодексу) – підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб’єкта господарювання — юридичної особи. При створенні ПП однією особою необхідне рішення про його створенні і статуту, а при створенні ПП декількома особами засновницького договору. Усі питання керування ПП, про порядок створення статутного фонду, вихід засновників тощо залишаються на розгляд учасників ПП. Засновник (-и) ПП не відповідають по зобов’язаннях, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності, своїм майном.

2.2.      Господарські товариства:

2.2.1.      Акціонерні товариства (далі — АТ) (ст.ст.152-161  Цивільного кодексу, Закон України «Про акціонерні товариства») – господарське товариство, статутний капітал якого поділено на певну кількість акцій однакової номінальної вартості. Розмір статутного капіталу АТ не може бути меншим 1250 мінімальних заробітних плат, тобто на березень 2012 року ця сума становить 1 341 250,00 грн

2.2.2.      Товариства з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) (ст.ст.140-150 Цивільного кодексу, ст.ст.50-64 Закону України «Про господарські товариства») – господарське товариства, статутний капітал якого поділено на частки, розмір, яких визначається установчими документами. Максимальна кількість учасників 100 осіб. Учасники ТОВ не відповідають своїм майном по зобов’язанням.

2.2.3.      Товариства з додатковою відповідальністю (далі — ТДВ) (ст.151 Цивільного кодексу, ст.65 Закону України «Про господарські товариства») – це майже така ж форма, що й ТОВ, з однією відмінністю. Ця відмінність полягає в тому, що учасники ТДВ у разі, якщо майна ТДВ недостатньо для забезпечення боргів, вони додатково відповідають належним їм майном.

2.2.4.      Повне товариство  (далі — ПТ) (ст.119-132 Цивільного кодексу, ст.ст.66-74 Закону України «Про господарські товариства»)– це таке господарське товариство, коли усі учасники займаються спільно підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність майном, що їм належить. Найменування ПТ має містити ім’я всіх учасників або учасника і додавання «і компанія», а також слова «повне товариство»

2.2.5.      Командитне товариство (ст.133-139 Цивільного кодексу, ст.ст.75-83 Закону України «Про господарські товариства»)– щоб стало зрозуміло поясню таким чином: це ПТ, але в якому також є категорія учасників (або хоча б одна особа), які несуть відповідальність тільки в межах свого вкладу і не беруть участі в управлінні товариством.

2.3.      Підприємства колективної форми власності. Особливість зазначених суб’єктів господарювання полягає в тому, що їх діяльність заснована на спільній власності учасників.

2.3.1.      Виробничі кооперативи (ст.ст.94-110 Господарського кодексу)– об’єднання громадян з метою спільної діяльності, в основу якої покладена особиста трудова участь кожного члену, об’єднання їх майна. Розподіл доходів здійснюється між членами в залежності від їх участі у діяльності виробничого кооперативу.

2.3.2.      Підприємства споживної кооперації

2.4.    Інші суб’єкти господарських відносин.

Я дуже коротко навів Вам основні положення щодо форм господарювання. Можливо, це дуже коротко та сама публікація не відбиває всіх їх особливостей. Проте, як я гадаю, загальна уява у Вас склалася. Я спробую в подальшому Вас порадувати новими публікаціями з цієї тематики. Щоб їх не пропустити не забудьте підписатися на оновлення блогу.

Свої запитання залишайте в коментарях.

Звертайтесь за отриманням юридичної допомоги +38 (068) 628-70-90 

 
Читайте також:  Медичні послуги в Україні

Оцініть, будь ласка, змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (2 голосів, середняя оцінка: 5,00 из 5)
Якщо стаття була корисна - ставте лайк та робіть репост:
Facebook
Twitter
Visit Us

Ваш комментарий

You have to agree to the comment policy.

© 2017 Юрист-блог // Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru

Запрошую приєднатися до Юрист-блогу у соцмережах: