fbpx
15 Листопада 2014      667    

Як отримати статус учасника бойових дій особам, що брали участь в антитерористичній операції (АТО)

uchasnik-boyovih-diyВстановлення особам статусу учасника бойових дій є важливим правовим фактом, що дозволяє надати певні гарантії та пільги для забезпечення нормальної життєдіяльності таким особам, а також членам їх сімей в після бойовий час. Такі пільги та гарантії виступають відповідною правовою реакцією держави на належне виконання особами свого конституційного обов’язку по захисту Вітчизни.

Ця юридична консультація допоможе розібратися з порядком отримання такого статусу.

Нормативно-правові акти, що визнають правовий статус учасників бойових дій та порядок його отримання

 • Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
 • Постанова Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 “Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”.

Умови отримання статусу учасника бойових дій в рамках антитерористичної операції

Статус учасника бойових дій можуть отримати особи, що визначені у відповідному переліку (дивись нижче).

Такі особи повинні бути в минулому безпосередньо залучені до АТО в районах її проведення. Район проведення антитерористичної операції відповідно до Закону України “Про боротьбу з тероризмом” визначається керівником оперативного штабу АТО.

Перелік осіб, які можуть отримати статус учасника АТО

Відповідно до законодавства статус учасника бойових дій можуть отримати як військовослужбовці так і працівники відповідних органів державної влади, що задіяні в проведенні АТО.

До таких органів належать:

 • Збройні Сили України та військові формування;
 • Національна гвардія України;
 • Служба безпеки України;
 • Служби зовнішньої розвідки України;
 • Держприкордонслужба;
 • Держспецтрансслужби;
 • Міністерство внутрішніх справ;
 • Управління державної охорони;
 • Держспецзв’язку;
 • Державна служба надзвичайних ситуацій України;
 • Державна пенітенціарна служба України.
 
Читайте також:  Практика Приватні Клієнти KPD Consalting Law Firm під керівництвом Олени Доманчук серед найкращих в Україні за оцінкою The Legal 500

Також статус учасників бойових дій АТО можуть отримати працівники підприємств, установ та організацій, які у встановленому порядку залучались до проведення АТО (залучаються тільки за власною згодою).

Як отримати статус учасника бойових дій особам, що були задіяні в антитерористичній операції (покроковий порядок дій)

Крок 1:

Зібрати документи, що підтверджують безпосередню участь в АТО, а саме про відрядження до району проведення операції для участі в її проведенні, залучення до заходів АТО.

Такими документами можуть виступати витяги з відповідних наказів, посвідчення про відрядження, а також інші будь які джерела, де документально закріплено участь конкретних осіб у відповідних заходах (наприклад, книги нарядів, затверджені графіки несення служби, офіційні звіти тощо).

Працівники підприємств, установ, організацій отримують довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції за підписом керівника за визначеною формою.

dovidka-uchasnik-boyovih-diy

Крок 2:

Начальники (командири) не пізніше ніж через 30 днів після завершення участі в заходах АТО зобов’язані передати пакет документів на розгляд спеціальних комісій. Такі комісії утворюються у відповідних державних органах (у кожному органі окрема), що залучені до проведення АТО і яким підпорядковані військові частини, підрозділи тощо.

Особи мають право надати наявний у них пакет документів до комісій самостійно.

Фактично збір документів та подання їх на розгляд комісії є прямим обов’язком відповідних начальників (командирів). Проте у разі його невиконання законодавством встановлено право особи подбати про свої права самостійно.

Вказані комісії вивчають подані матеріали та у випадках, якщо буде встановлено недостатність документів для підтвердження інформації участі в АТО, вони повертаються для доопрацювання.

Прийняте такими комісіями рішення затверджується керівництвом відповідного державного органу.

Крок 3:

Розгляд прийнятого комісією рішення Міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Така комісія утворюється у складі Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО (Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України). Міжвідомча комісія вже сформована і провадить свою діяльність.

В ході розгляду Міжвідомча комісія може:

 • вивчати документи;
 • заслухувати свідків;
 • отримувати пояснення.

У місячний термін з дня надходження документів Міжвідомча комісія інформує про прийняте рішення комісії.

УВАГА! Працівники підприємств, установ, організацій після закінчення бойових дій одразу передають пакет документів стосовно осіб, що залучалися до АТО, до Міжвідомчій комісії, минаючи крок 2.

Крок 4:

Видача органом посвідчення учасника бойових дій та нагрудного знаку.

Оскарження відмови в наданні статусу учасника бойових дій

Рішення можна оскаржити в судовому порядку або повторно внести на розгляд Міжвідомчої комісії за клопотанням Міністра соціальної політики.

Отримання статусу учасників бойових дій особам, що брали участь у добровольчих батальйонах та самоорганізованих підрозділах територіальної оборони

На сьогодні правовий статус осіб, що беруть участь у добровольчих батальйонах та інших аналогічних формуваннях, законодавством не визначений.

До прийняття відповідного нормативно-правового акту, надання статусу учасника бойових дій таким особам не вбачається можливим.

Читайте також:  Що пробудило «сплячих» ФО-Пів

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (3 голосів, середняя оцінка: 4,33 из 5)


© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru