fbpx
23 Червня 2016      1061    

Судова реформа: новели нового Закону України «Про судоустрій і статус суддів»

ССудова реформа та новий Закон України про судоустрій і статус суддівудова реформа перейшла від стадії дискусій до стадії змін у законодавство. 02.06.2016 Верховною Радою України ухвалено у новій редакції Закон України «Про судоустрій та статус суддів». За нього проголосував 281 народний депутат України.

По суті це революційний Закон, оскільки ним передбачено ряд змін щодо порядку призначення суддів, процедури формування та оновлення суддівського корпусу, системи судоустрою та ін.

Новели нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів»

Безстрокове призначення судей

Раніше судді призначаються вперше на п’ятирічний строк Президентом України, після цього – Верховною Радою довічно. Згідно з новою редакцією Закону змінено порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад. Після проведення судової реформи буде передбачено скасування п’ятирічного терміну призначення суддів та передбачено зайняття посад суддями безстроково. Призначення на посаду судді здійснюється Президентом України на підставі та в межах подання Вищої ради правосуддя. Таким чином, вилучено повноваження політичного органу – Верховної Ради України у питаннях суддівської кар’єри.

Згода на затримання судді від Верховоної Ради України тепер непотрібна

Крім того, усувається політична складова у вирішенні питання щодо надання згоди на затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом. Якщо відповідно до “старого” Закону відповідне повноваження має Верховна Рада України, то згідно з новою редакцією Закону такі повноваження матиме Вища рада правосуддя.

 

Верховний Суд замість Верховного Суду України

Запропоновані кардинальні зміни у системі судоустрою. Зокрема, згідно з новою редакцією Закону в Україні діятимуть місцеві, апеляційні суди та Верховний Суд. У складі Верховного Суду будуть працювати Велика Палата Верховного Суду, Касаційний адміністартивний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд. Він буде створений на конкурсних засадах як найвищий суд у системі судоустрою України.Для розгляду окремих категорій справ у системі судоустрою будуть діяти вищі спеціалізовані суди, зокрема, Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Вказані суди розглядатимуть справи як суди першої інстанції.

Читайте також:  Практика Приватні Клієнти KPD Consalting Law Firm під керівництвом Олени Доманчук серед найкращих в Україні за оцінкою The Legal 500

Кваліфікаційне оцінювання суддів

Новою редакцією Закону удосконалено процедури формування та оновлення суддівського корпусу, зокрема, проведення кваліфікаційного оцінювання, яке проводитиметься за критеріями компетентності, удосконалюються вимоги до змісту суддівського досьє, впроваджуються нові механізми стимулювання забезпечення доброчесної поведінки суддів та залучення громадськості до таких процедур.

Суддею лише з 30 років

Зміст судової реформи та новели нового Закону про статус суддів

Якщо згідно з нині діючим законодавством на посаду судді може бути призначений громадянин України не молодший двадцяти п’яти років, то відповідно до нової редакції Закону на суддівську посаду може бути призначений громадянин України не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років.

Функціональний імунітет замість абсолютного

Запроваджено інститут функціонального (обмеженого), а не абсолютного імунітету судді, за якого забороняється  притягнення судді до кримінальної відповідальності за викладену в судовому рішенні правову позицію, за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Однак, при  цьому суддя нестиме юридичну відповідальність на загальних засадах за дії, вчиненні поза професійною суддівською діяльністю.

Нові підстави притягнення судді до дисциплінарної відповідальності

Збільшено перелік підстав (до 19), за яких суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Зокрема, це:

  • безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень;
  • допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя;
  • умисне або у зв’язку з очевидною недбалістю допущення суддею, який брав участь в ухваленні судового рішення, порушення прав людини і основоположних свобод;
  • неповідомлення суддею Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора про випадок втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя;
  • втручання у процес здійснення правосуддя іншими суддями;
  • використання статусу судді з метою незаконного отримання ним або третіми особами матеріальних благ, або іншої вигоди, якщо таке правопорушення не містить складу злочину або кримінального проступку;
  • декларування завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень у декларації доброчесності судді та ін.
Читайте також:  Відображення майнових прав дітей (допомоги при народженні дитини) в процесі здійснення е-декларування

Перерозподіл окремих повноважень

Удосконалено основи правового статусу відповідних органів у системі судоустрою, зокрема передбачено перерозподіл повноважень між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та новим конституційним органом – Вищою радою правосуддя. Так, Вища кваліфікаційна комісія суддів відповідатиме за добір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту, а вичерпний перелік повноважень та порядок роботи Вищої ради правосуддя буде передбачено у Законі України «Про Вищу раду правосуддя».

Зарплати для суддів

Суттєво збільшено заробітні плати суддям. Базовий розмір посадового окладу судді становить:

  • 30 мінімальних заробітних плат – судді місцевого суду;
  • 50 мінімальних заробітних плат – судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду;
  • 75 мінімальних заробітних плат – судді Верховного Суду.

Крім того, суддівська винагорода складається не тільки з посадового окладу, а й доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Хочеться сподіватися, що судова реформа разом з новою редакцією Закону України «Про судоустрій та статус суддів» сприятиме організації судової влади та здійснення правосуддя на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечить право кожного на справедливий суд.

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (14 голосів, середняя оцінка: 4,93 из 5)


© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru