fbpx
14 Квітня 2012      697      0

Спрощена система оподаткування: підстави обрання, групи платників, припинення

Спрощена система оподаткуванняУ цій публікації допоможемо розібратися, що таке спрощена система оподаткування, та відповідно – єдиний податок згідно із положеннями діючого Податкового кодексу України.

Що таке спрощена система оподаткування?

Податковим кодексом України для певних категорій підприємств та підприємців передбачена можливість застосування спрощеної системи оподаткування, яка передбачає сплату єдиного податку. Сама спрощена система оподаткування передбачає заміну ряду податків на один, а також дозволяє вести спрощений облік результатів діяльності, а також спрощену звітність.

Перелік податків, від сплати яких звільняються платники єдиного податку:

 • податок на прибуток підприємств;
 • податок на доходи фізичних осіб, що отримані в ході діяльності як ФОП. Ви можете ознайомитися з порівняльним розрахунком сплати податків для платників, що перебувають на спрощені системі оподаткування та на загальній;
 • податок на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг на територію України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку у розмірі 2 % (більш детально про те, скільки сплачувати єдиного податку читайте у нашій наступній юридичній консультації).
 • податок на майно в частині земельного податку для земельних ділянок, що використовуються для здійснення підприємницької діяльності;
 • рентна плата за спеціальне використання води платниками єдиного податку четвертої групи.

Хто може перебувати на спрощеній системі оподаткування

Відповідно до Податкового кодексу, крім фізичних осіб-підприємців, також і юридичні особи можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування.

При цьому, податковим законодавством усіх платників податків в залежності від кількості найманих працівників, розміру річного доходу, а також інших критеріїв розподілено у 4 групи платників єдиного податку.

Групи платників єдиного податку

Перша група платників єдиного податку

До вказаної групи належать виключно фізичні особи-підприємці, що:

 • не мають найманих працівників
 • здійснюють роздрібний продаж на ринках або надають побутові послуги населенню, до яких відноситься виготовлення та ремонт взуття; пошив та ремонт різного одягу, килимів, галантерейних виробів, виготовлення та ремонт меблів, ювелірних виробів, обслуговування автомобілів, побутової техніки, велосипедів, послуги прання, перукарські послуги та деякі інші;
 • дохід за рік не перевищує 300 тис. грн.
Читайте також:  Договір позики чи розписка?: нюанси про які варто знати кожному
 

Друга група платників єдиного податку

До другої групи платників єдиного податку належать тільки фізичні особи-підприємці, що:

 • мають 10 і менше найманих працівників, що працюють на умовах трудового договору, або її взагалі не використовують;
 • річний обсяг доходу не перевищує 1,5 млн. грн.

Не можуть належати до платників другої групи осіб, що надають послуги з купівлі-продажу, оцінювання та оренди нерухомого майна. Такі особи за наявності необхідних умов відносяться до третьої групи.

Третя група платників єдиного податку

До третьої групи платників єдиного податку можуть належати як фізичні особи-підприємці так і юридичні особи.

ФОП та підприємства можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування у третій групі за умови що річний обсяг доходу не перевищує 20 млн. грн.

Четверта група платників єдиного податку

У четверту групу можуть входити сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Хто не може бути платником єдиного податку

Підприємці та юридичні особи, які здійснюють окремі види господарської діяльності обмежені у праві перебувати на спрощеній системі оподаткування та можуть перебувати виключно на загальній. Такими видами діяльності є:

 • проведення азартних ігор;
 • валютно-обмінні операції;
 • виробництво та продаж підакцизних товарів;
 • видобуток та реалізація дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
 • видобуток та реалізація корисних копалин (крім реалізації корисних копалин місцевого значення);
 • діяльність у сфері фінансового посередництва;
 • діяльність з управління підприємствами;
 • поштові послуги та послуги зв’язку (за виключенням діяльності, що не підлягає ліцензуванню);
 • продаж предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
 • організація гастрольних заходів.

Способи розрахунків для спрощенців

ФОП та юридичні особи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, зобов’язані проводити розрахунки виключно у грошовій формі: або в готівковій, або безготівковий.

Це означає, що усі негрошові розрахунки між суб’єктами спрощеної системи оподаткування та контрагентами заборонені.

До негрошових форм розрахунків належать:

 • бартерні операції;
 • розрахунки векселями;
 • переуступки права вимоги;
 • взаємозалік (залік зустрічних вимог);
 • розрахунки за допомогою електронних грошей тощо.

Облік та звітність платників єдиного податку

Податковим законодавством передбачена особливі умови обліку та звітності за результатами здійснення спрощеної системи оподаткування.

Так платники першої-третьої груп ведуть щоденно, за результатами робочого дня Книгу обліку доходів і витрат у порядку, визначеному відповідними Міністерством доходів і зборів.

Подання звітності платниками єдиного податку першої та другої груп здійснюється один раз на рік, а платники третьої групи здійснюють подання податкової декларації платника єдиного податку щоквартально. З приводу важливості вчасно подавати звітність можете почитати цікаву публікацію. ГИПЕРЛИНК на лайв жорнал Зарайский

Читайте також:  Як повернути аванс від контрагента за договором [неочевидні положення законодавства про попередню оплату]

Застосування та відмова від спрощеної системи оподаткування

Обрання спрощеної системи оподаткування

Для обрання спрощеної системи оподаткування ФОП або юридична особа повинна подати відповідну заяву (СКАЧАТЬ).

Така заява подається до відповідного податкового органу особисто суб’єктом господарювання, може бути надіслана поштою, засобами електронного зв’язку (але у встановленому порядку) або одразу під час проведення реєстрації фізичної особи, що бажає стати підприємцем, або юридичної особи.

За загальним правилом усі ФОП та підприємства переходять на спрощену систему оподаткування з 1 числа наступного місяця за місяцем подання відповідної заяви. Підприємці, які встигли протягом 10 днів після дня реєстрації як ФОП або юридична особа подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування вважаються такими, що перебувають на спрощеній системі з дня реєстрації.

Відмова від спрощеної системи оподаткування

Для відмови від спрощеної системи оподаткування та перехід на загальну (зокрема, для мінімізації податкових та інших зобов’язань в ході призупинення підприємницької діяльності) суб’єкт господарювання повинен подати до відповідного податкового органу заяву. Така заява подається не пізніше ніж за 10 днів до початку місяця, в якому підприємець бажає відмовитися від спрощеної системи оподаткування.

Обов’язкове припинення спрощеної системи оподаткування

У випадках, передбачених нормами Податкового кодексу, підприємці-спрощенці зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування. До таких випадків належать:

 • у разі обсяг річного доходу перевищив граничні норми для певної групи (у разі не переходу за можливості до іншої групи);
 • у разі застосування платником єдиного податку негрошового способу розрахунків;
 • у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
 • у разі перевищення граничної чисельності найманих працівників у ФОП;
 • у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (18 голосів, середняя оцінка: 4,78 из 5)


Ваш коментар

You have to agree to the comment policy.

© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru