fbpx
27 Травня 2016      905    

Історія про порушення авторських прав

Порушення авторських правВирішили  написати декілька “гострих” строк про порушення авторських прав, що сталося “на наших очах” і одночасно розповісти про основні положення законодавства, що регулюють відносити у сфері захисту авторських прав.

Отже по-порядку…

Зовсім нещодавно мали приємну можливість співпрацювати з Катериною Георгіївною Некит, к.ю.н., доцентом кафедри цивільного права Національного університету “Одеська юридична академія”. Зокрема, вказаним науковцем було підготовлено та за домовленістю з нами розміщено дуже цікавий і змістовний аналітичний матеріал – “Право имею” или топ-10 легальных способов затянуть судебный процесс на примере отдельного дела. Лише за один місяць цю публікацію переглянули більше 7000 раз.

Як іноді трапляється, трудами одних одразу вирішили скористатися й інші. Деякі інтернет-ресурси, в тому числі достатньо відомі, вирішили використати зазначених матеріал. І як то буває – з грубим нехтуванням закону, порушуючи авторські права.

Ненадовго відірвемося від нашої історії для того щоб з’ясувати, як вказані відносини врегульовані законодавством України, в який спосіб законодавство захищає права та інтереси авторів творів.

Основні положення законодавства про авторське право та його захист

Питання використання творів у галузі науки, літератури і мистецтва, до яких, зокрема, належать статті, а також твори наукового та публіцистичного характеру, врегульовані Цивільним кодексом України (глава 36), Законом України “Про авторське право і суміжні права” та деякими іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до вказаних нормативно-правових актів основним суб’єктом авторського права є автор твору. Автором вважається фізична особа, зазначена звичайним способом на відповідному оригіналі або примірнику твору. А тому, з моменту створення автором примірника твору вважається, що виникає авторське право на відповідних твір.

 

Внаслідок цього автор набуває ряд немайнових та майнових прав, серед яких і виключне право на використання твору, виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами, що включає в тому числі право переробляти, адаптувати або здійснювати інші подібні зміни твору.

Отже право використовувати публікації наукового характеру будь які інтернет-джерела можуть виключно на підставі дозволу наданого автором такої публікації. Лише автор може дозолити повторно опублікувати твір, а також здійснювати його переробку. Використання твору в будь який інший спосіб має розглядатися як порушення авторських прав.

Читайте також:  Використання поруки у забезпеченні банківських кредитів

Перелік виключень із вказаного правила встановлено у статті 21 Закону України “Про авторське право та суміжні права”:

Без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається:

  • використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою;
  • використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій;
  • відтворення у пресі, публічне виконання чи публічне сповіщення попередньо опублікованих у газетах або журналах статей з поточних економічних, політичних, релігійних та соціальних питань чи публічно сповіщених творів такого ж самого характеру у випадках, коли право на таке відтворення, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення спеціально не заборонено автором;
  • відтворення з метою висвітлення поточних подій;
  • відтворення у каталогах творів, виставлених на доступних публіці виставках, аукціонах, ярмарках або у колекціях;
  • видання та відтворення випущених у світ творів рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих;
  • відтворення творів для судового і адміністративного провадження в обсязі, виправданому цією метою;
  • публічне виконання музичних творів під час офіційних і релігійних церемоній, а також похоронів в обсязі, виправданому характером таких церемоній;
  • відтворення з інформаційною метою у газетах та інших періодичних виданнях, передача в ефір або інше публічне сповіщення публічно виголошених промов, звернень, доповідей та інших подібних творів у обсязі, виправданому поставленою метою.

Порушення авторських прав на прикладі конкретної ситуації

А тепер знову повернемося до нашої історії та протиправного використанням публікації що спричинило порушення авторських прав.

Один відомий інформаційний ресурс, отримавши повідомлення від автора публікації щодо порушення авторського права на твір, видалив зі свого сайту розміщену публікацію.

Проте були виявлені “умєльці”, які переклавши публікацію з російської на українську мову, змінивши заголовки та зовсім несуттєво сам текст, видали публікацію за свою.

Так, на одному з сайтів на початку березня була розміщена стаття “Відкрий 10 законних способів затягнути судовий розгляд справи!”. Вказана публікація була розміщена без жодного посилання на автора статті, або навіть на ресурс, на якому вона була взята. Більше того, авторство привласнено одному з авторів сайту.

Читайте також:  Складення та правовий аналіз договорів. Юридичний супровід укладення договорів.

Приклад порушення авторських прав

У зв’язку з цим нами був підготовлений та направлений за допомогою email лист наступного змісту:

На сайті Юрист-блог (jurist-blog.com.ua) 29 лютого опубліковано публікацію “Право имею или Топ-10 легальных способов затянуть судебный процесс на примере отдельного дела”.

Вказана публікація підготовлена спеціально для нашого блогу Некит Єкатериною на підставі відповідної домовленості між нами.

Грубо порушуючи вимоги Закону України “Про авторське право і суміжні права” на Вашому сайті розміщено ідентичну за змістом статтю (лише на українській мові та з незначними змінами) без зазначення авторства статті, а також джерела, з якого було цю статтю передруковано (наприкінці статті зазначено лише неіснуючий сайт (сторінку) схоже на доменне ім’я нашого сайту).

Порушення Вами вимог законодавства в подальшому призвело також до інших порушень прав та інтересів автора і нашого сайту у зв’язку з поширенням такої інформації з Вашої сторінки з нашим контентом у соціальних мережах та інших інформаційних сайтах без посилання авторство автора і на наше джерело.

Враховуючи зазначене, просимо повідомити Вашу позицію щодо зазначеної ситуації, а також пропозиції щодо врегулювання зазначеної ситуації. Відповідь просимо надіслати на електрону адресу juristblogofficial@gmail.com

Будь якої відповіді у розумний строк нами отримано не було. Вирішили знайти контакт за допомогою телефонного зв’язку.

Як з’ясувалося в ході телефонної розмови наш лист, на жаль, повністю залишився без уваги. Так само як і наші доводи щодо порушення авторських прав: навіть при тому, що ми двічі висилали адресу автора для погодження питання про розміщення статті .

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (4 голосів, середняя оцінка: 4,00 из 5)


© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru