Юридична консультація 42 Що необхідно знати поручителю по банківському кредиту

pripinennya-poruky

Перед тим, як приступати до вивчення вказаної статті рекомендуємо прочитати про особливості укладення договорів споживчого кредитування, а також договорів поруки, зокрема використання зазначеного виду забезпечення зобов’язання у банківських відносинах.

Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті»  забороняє банкам примусово відчужувати нерухоме майно, надане в заставу або іпотеку як забезпечення виконання зобов’язання за кредитами в іноземній валюті, тому банки зосередили свою увагу на інших варіантах забезпечення кредитів таких як гарантія та порука.

Гарантій в банківських установах не так і багато, тому основний удар прийняли поручителі. Одночасно зі збільшенням стягнень боргу за договорами поруки, збільшились і випадки порушення прав поручителів.

Під час відкриття процедури стягнення Банки часто ігнорують приписи ст. 559 Цивільного кодексу та подають  позови про стягнення заборгованості за вже припиненими договорами поруки.

Що треба знать поручителю, щоб захистити себе та звернути увагу судді на відповідні порушення з боку кредитора?

Стаття 559 Цивільного кодексу України визначає наступні причини для припинення договору поруки:

  1. У разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.
  2. Якщо після настання строку виконання зобов’язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем.
  3. У разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника.
  4. Після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов’язання не встановлений або встановлений моментом пред’явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Найбільше кількість спорів на практиці виникає під час трактування, що таке обсяг відповідальності під час зміни зобов’язання без згоди поручителя. Банки грішать відсутністю належного погодження під час продовження строку користування кредитом, адже вважають, що строк дії кредитного договору та користування кредитними коштами ніяким чином не впливає на обсяг зобов’язання.

Таку позицію банків іноді підтримують суди першої інстанції, хоча вона повністю спростовується рекомендаціями, що містяться в «Висновках Верховного Суду України, викладених у постановах, ухвалених за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 Цивільного процесуального кодексу України, за перше півріччя 2013 року», відповідно до яких до припинення поруки призводять такі зміни умов основного зобов’язання без згоди поручителя, які призвели або можуть призвести до збільшення обсягу відповідальності останнього.

Збільшення відповідальності поручителя внаслідок зміни основного зобов’язання може виникати у разі:

  • підвищення розміру процентів;
  • відстрочення виконання, що призводить до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування чужими грошовими коштами;
  • установлення (збільшення розміру) неустойки;
  • встановлення нових умов щодо порядку зміни процентної ставки в бік збільшення тощо.

Для захисту своїх прав в такому випадку надайте до суду розрахунок вартості користування кредитом за весь період на який збільшили строк дії основного зобов’язання.

Щодо відмови кредитора прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем, то тут важливе документальне підтвердження звернення поручителя/боржника до кредитора – наявність листів та підтверджуючих документів про їх направлення, здебільшого при наявності даних документів спір вирішується на користь поручителя.

Доказом переведення боргу на іншу особу є відсутність підписаного договору поруки, де боржником є інша особа, а також відсутність відповідних застережень в укладеному договорі поруки, а саме: пунктів договору, якими поручитель не заперечує проти зміни боржника. Хоча законодавство все ж таки вимагає погодження, тому необхідно, щоб банк в такому випадку повідомляв в письмовому вигляді поручителя про таку заміну.

Щодо четвертої причини припинення договору поруки, то на практиці зустрічаються спори, у випадку погодження сторонами більш тривалих строків на пред’явлення претензій до поручителя в договорі поруки. В даному випадку суд підтримує позицію банку, виходячи з приписів ст. 3 Цивільного кодексу України: загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору, яка полягає у визнанні за суб’єктом цивільного права можливості укладати договори (або утримуватись від укладення договорів) і визначати їх зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.

Тож, будьте уважні під час підписання договорів та детально аналізуйте дії кредиторів під час їх виконання.

Читайте також:  Видача розписки за договором позики

Звертайтесь за отриманням юридичної допомоги +38 (068) 628-70-90 

 

Оцініть, будь ласка, змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (3 голосів, середняя оцінка: 5,00 из 5)
Якщо стаття була корисна - ставте лайк та робіть репост:
Facebook
Twitter
Visit Us

Ваш комментарий

You have to agree to the comment policy.

© 2017 Юрист-блог // Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru

Запрошую приєднатися до Юрист-блогу у соцмережах: