21 Березня 2016      1687      31

Розподіл майна при розлученні подружжя

Розподіл майна при розлученні Як-то кажуть життя прожити – не поле перейти. І на цій тернистій ниві буває всього – і радощі одруження і сум та біль стосовно розлучення та поділу спільно нажитого. Розподіл майна при розлученні – це завжди негативні емоції і добре, коли подружжя – люди врівноважені і здатні спокійно вирішити цю проблему. Проте, не завжди буває так і трапляються випадки, коли доводиться звертатися з  до суду, щоб розділити майно після розлучення подружжя.

Законодавство про розподіл майна при розлученні подружжя. Способи поділу

Український законодавець чітко визначив: всі питання, пов’язані з розподілом спільно нажитого майна, індивідуальної власності, регулюються нормами Сімейного кодексу України. Подружжю запропоновані два варіанти його поділу: добровільний або примусовий.

При добровільному розподілі майна подружжя домовляється про те, які об’єкти кому дістануться і укладає угоду на основі цієї домовленості. В угоді конкретно прописується, кому яка частина майна дістанеться. Зовсім не обов’язково, щоб долі були рівними. Головне, щоб обидва з подружжя були згідні з таким поділом. Наприклад, чоловік залишить дружині квартиру, оскільки діти будуть жити з нею, а собі забере автомобіль. Звісно, дану угоду необхідно завірити в нотаріуса.

Примусовий розподіл майна при розлученні відбвається, коли один із подружжя подає позов до суду. Це трапляється, якщо домовленості не було досягнуто. В такому випадку саме суд вирішує, кому яка доля майна буде належати. Звичайно, суд прагне винести найбільш справедливе рішення. Через це він бере до уваги такі фактори, як стан здоров’я і працездатність кожного з подружжя, їх інтереси, інтереси неповнолітніх дітей тощо. Звичайно, враховуються і побажання подружжя. Крім того, якщо майно не може бути розділено фізично, то воно зазвичай залишається у власності одного із подружжя повністю, а іншому виплачується компенсація.

 

Яке майно подружжя підлягає розподілу?

Законодавець визначає такі поняття як особиста приватна власність одного з подружжя – майно, яке не підлягає поділу, та спільна власність подружжя – спільно нажите, що розділити можливо.

Ділити можна те, що було нажито під час шлюбу. Крім матеріальних об’єктів – машини, квартири, будинку, шафи, стола – це можуть бути також результати інтелектуальної праці одного із подружжя, а також гроші, отримані в результаті різних видів діяльності. Наприклад, зарплата, пенсія, прибуток підприємця, цінні папери тощо. Крім того, розподілу пілягають і борги сім’ї – це особливо актуально, а тим більше якщо кредити великі і виплачувати їх одному із подружжя буде складно.

Читайте також:  Доля дитини в руках самої дитини: як враховується думка дитини при розлученні та вирішенні інших сімейних спорів?

Згідно зі ст. 57 Сімейного кодексу України до особистої приватної власності подружжя відноситься: майно, набуте одним з подружжя до шлюбу, майно, набуте чоловіком або дружиною на підставі договору дарування або в порядку спадкування, а також якщо майно набувалося під час шлюбу, але за гроші одного з подружжя, які належали йому особисто.Поділ майна подружжя

Крім того, необхідно звернути увагу, що до особистої власності подружжя відносяться речі індивідуального користування, премії, нагородження, які чоловік або дружина отримали за заслуги, а також коштовності, навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя, і цей перелік не є вичерпним.

Таким чином, якщо під час шлюбу одному з подружжя, наприклад квартира чи будинок, були подаровані або отримані у порядку спадкування, інший з подружжя не має права на цю нерухомість.

Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте під час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (освіти, ведення домашнього господарства, догляду за дітьми, самостійного доходу) самостійного заробітку. З наведеної норми можна зробити висновок, що придбане під час шлюбу майно, коли чоловік, наприклад, працював, а жінка вела домашнє господарство і доглядала за дітьми, розглядається як спільна сумісна власність подружжя, а значить розподіл майна буде відбуватися в рівних частках.

Однак слід зазначити, що існують і виключення. Відповідно до ст. 62 Сімейного кодексу України якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Наприклад, якщо у чоловіка до шлюбу у власності перебував приватний будинок і в шлюбі шляхом спільних зусиль чоловіка і дружини будинок істотно збільшився (з одного поверхового на двох поверховий), тоді на підставі рішення суду приватний будинок чоловіка визнається спільною сумісною власністю і в даному випадку при розлученні розподіл майна буде в рівних частках.

Читайте також:  Як залишити проживати дитину з собою після розлучення?

Договір про розподіл майна

Якщо є бажання уникнути судового розгляду, можна укласти договір про розподіл майна. Таку можливість передбачають норми Цивільного кодексу України. Договір про розподіл майна – це добровільна згода чоловіка і дружини з усіх важливих майнових питань. Подібний правочин оформляється як цивільна угода і засвідчується нотаріально. Документ містить відомості:

 1. Про право кожного з подружжя на майно.
 2. Чітко визначає частки.
 3. Має відомості про відмову в майбутньому, щодо претензій про розподіл майна.

Укладений між подружжям договір набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. Він може бути розірваний або визнаний недійсним у судовому порядку. Крім того, його можна змінити подружжям угодою, яка також повинна бути нотаріально посвідчена.

Коли можна розподілити спільне майно?

Розподіл майна при розлученні може бути здійсений в будь-який час. Закон не встановлює конкретні часові рамки в цьому питанні. По суті навіть не обов’язково розлучатися: поділити майно можна навіть у шлюбі. Але навіть якщо розірвання шлюбу вже стало юридичним фактом, у вас є 3 роки, щоб оскаржити право власності на спільно нажите майно.

Після розірвання шлюбу, якщо у подружжя є спільно нажите майно, краще не витрачати час і зайнятися питанням про його розподіл. Оскільки після спливу позовної давності у три роки, звертатися з позовною заявою до суду про поділ майна вже буде не можливо, і майно залишиться у власності за чоловіком або дружиною в залежності від того, на кого оформлено право власності. У такому випадку звертатися з позовом до суду можливо тільки після відновлення строків позовної давності.


 

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (30 голосів, середняя оцінка: 4,63 из 5)


Обговорення: 31 комент.
 1. Анна сказав:

  Доброго дня! Чи можливий розподіл майна, якщо ми з чоловіком і 2 дітьми проживали в домі, який є власністю його батьків? Я у цьому домі не прописана. Дякую за відповідь.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Зазначений будинок не є спільною сумісною власністю і поділу не підлягає.

   Відповіcти
 2. світлана сказав:

  Доброго дня. На носі розлучення. Прожили разом 7 років, є син 6 років. Проживаємо в службовій однокімнатній квартирі (чоловік військовий), прописані всі. Яке право ми з сином маємо на проживання в ній після розірвання шлюбу? або ж матеріальне відшкодування? Квартира була отримана 4 роки тому, в жахливому стані, зробили ремонт за спільно нажиті гроші + гроші з весілля.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Враховуючи статус житла (службове) жодного відшкодування. Скоріш за все має бути ваше виселення, як колишніх членів сімї військовослужбовця. Але щодо виселення, враховуючи малолітню дитину, можна в суді довести право на подальше проживання.

   Відповіcти
 3. Любомир сказав:

  Доброго дня! Сталось так, що справа доходить до розлучення, живемо у квартирі, яка оформлена на маму дружини (квартира куплена після одруження). Я зробив там ремонт і частину грошей дав на купівлю. Потім купив авто. Чи допоможе переоформлення авто на когось із моїх батьків щоб не ділити його з дружиною бо розумію, що вкладені мною гроші в житло не поверну

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Любомир, відчуження авто на користь третьої особи без згоди дружини матиме наслідком врахування його вартості при поділі майна. Вам рекомендую звернутися до юриста для розробки стратегії захисту ваших майнових інтересів, збору усіх доказів. Бо можете залишитись без усього.

   Відповіcти
   1. Любомир сказав:

    Щиро вдячний за відповідь

    Відповіcти
 4. Ірина сказав:

  Добрий день! У шлюбі з чоловіком 30 років. Дітей неповнолітніх немає. При розлученні досягли певної домовленності: 1/3 частина приватизованої квартири ( приватизована на 3-х: дружину, чоловіка та дочку) яка належить чоловікові залишається дружині, а земельна ділянка та автомобіль оформлені на чоловіка залишаються йому. Який договір краще скласти : шлюбний чи договір про розподіл майна? Чи треба робити оцінку майна, якщо не потрібно виділяти частки?
  Дякую за відповідь! (Довідково : розлучення ще офіційно не оформлено)

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Ірино, доброго дня!
   Дякую за Ваше питання.
   До моменту Вашого розлучення ви можете укласти не тільки договір про розподіл майна, а й шлюбний договір.
   При цьому при укладенні таких договорів слід звернути увагу на наступне.
   Вами вказано про об’єкт розподілу – 1/3 приватизованої квартири.
   Відповідно до Сімейного кодексу таке майно не є спільною сумісною власністю, а є особистою власністю одного з подружжя.
   При цьому, договір на розподіл майна стосується спільного сумісного майна, а укладення шлюбного договору, що передбачає передачу нерухомого майна, право на яке підлягає держреєстрації, заборонено.
   Враховуючи зазначене, провеедення взаєморозрахунків при розлученні з урахуванням цієї частки є сумнівним. Необхідно за участю юриста розробити чіткий механізм вирішення таких майнових питань.

   Відповіcти
 5. Лилия сказав:

  Добрый день! Вопрос заключается в следующем: не было ли изменений за послелние время в гражданском законодательсве по поводу писменного согласия одного из супругов при продаже совместного имущества, даже если они на время продажи уже в разводе и имущество ни коим образом не поделено.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Саме змін у законодавство не було останнім часом.

   Відповіcти
 6. Марія сказав:

  Доброго дня!Чоловік до будинку не приписаний,і хоче розподілу майна набутого
  в шлюбі.після розлучення?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Марія, питання реєстрації не мають значення при розподілі майна. Має значення чи набуте майно за час шлюбу чи ні.

   Відповіcти
 7. Марія сказав:

  Доброго дня! Проживаємо з чоловіком у квартирі, власниками якої є я та мої батьки. У чоловіка є своє житло у селі, там проживає його мати, і там він і приписаний. У майбутньому планує купити окрему квартиру у місті. Чула, що при розлученні чоловік може відсудити в мене частину квартири, де ми зараз проживаємо з моїми батьками, хоча він коштів в неї ніяких не вкладав. Скажіть, буль ласка, чи це правда?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Марія, за загальним правилом підлягає поділу лише майно набуте у шлюбі. Тому Ваше майно до шлюбу залишатиметься суто Вашим, а не спільним.

   Відповіcти
 8. Тетяна сказав:

  Доброго дня! Подружжя розлучається через зраду чоловіка (визнав позашлюбну дитину від іншої жінки), прожили разом більше десяти років, спільних дітей немає. За час спільного життя побудували будинок, який оформлений на дружину, так же як і земельна ділянка, на якій він побудований. Є також ще одна земельна ділянка, оформлена на чоловіка. На будівництво будинку значну частину коштів надала сім”я дружини.Яка практика розподілу майна в таких випадках в судовому порядку ? Чи може дружина після розлучення, до подання чоловіком заяви до суду про розподіл майна самостійно продати будинок, тому що планує змінити місце проживання?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Тетяна, доброго дня!
   Все майно набуте за час шлюбу – спільне сумісне. У разі поділу майно ділиться за загальним правилом порівну. Часитна коштів що вносилася батьками, тобто не є спільною власністю подружжя, впливає на розподіл часток (частка чоловіка зменшиться).
   Щодо можливості продати будинок самостійно слід зазначти, що навіть за умови успішного продажу (якщо у нотаріуса не буде запитань), можна отримати позов про повернення належної частини у спільному майні у грошовому виразі.
   Взагалом у Вашій ситуації важливо звернутись до досвідчено юриста з сімейних питань для максимально повної підготовки доказової бази, для подальшого “вигідного” для Вас поділу майна.

   Відповіcти
 9. анонімово сказав:

  ДОБРОГО ДНЯ!!!!!склалася така ситуація що одружилися 5 років тому перед одруженням чоловік дістав половину будинку від бабці добудував ще половину і пів другого поверху всі гроші з весілля і збереженняя пішли на закінчення дому нажаль я не була приписана в цьому домі тому що чоловік цілий час відкладав приписку і тепер він хоче розводу і я залишаюсь без нічого 5 років життя і праці пішло на марно прошу про допомогу чи я маю хоч якісь шанси???Дякую

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   В даному випадку Ви маєте можливість отримати частину майна, що була набута у шлюбі (добудована за час шлюбу в тому числі за кошти, отримані на весілля). Ваша реєстрація може мати значення лише опосередковано.
   Взагалом у Вашій ситуації важливо звернутись до досвідчено юриста з сімейних питань для максимально повної підготовки доказової бази, для подальшого «вигідного» для Вас поділу майна.

   Відповіcти
 10. Юлія сказав:

  Доброго дня! Купуємо квартиру з чоловіком. Збираємося записати власником і його, і мене. Яку власність краще оформлювати и чому: особисту приватну (в рівних частках по 1/2) чи спільну сумісну? Дякую!

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Спільна часткова власність передбачає чітко визначену частку кожного з співвласників. Частка кожного з співвласників не підлягає зміні без укладення додаткових правочинів.
   Спільна сумісна власність передбачає у разі поділу майна між подружжям теж рівні частки кожному з них. Водночас, суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Також за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
   Який варіант буде оптимальним – вирішувати Вам.

   Відповіcти
 11. Владислава сказав:

  Доброго дня! Така ситуація: жили пів року в цивільному шлюбі, купили квартиру частково в кредит(чоловік 40% вніс готівкою),а потім офіційно одружилися. Росте малолітня донька, пройло 10 років. Питання: Чи дружина може претендувати хоть на якусь частку в цій квартирі при розлученні?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Владислава, доброго дня.
   Дякуємо за питання.
   У зазначеному Вами випадку Ви можете претендувати на частину.
   У разі необхідності мають доводитися виникнення фактичних сімейних відносин до реєстрації шлюбу.

   Відповіcти
 12. Карина сказав:

  Купуємо з чоловіком квартиру в розстрочку. Я наразі перебуваю в декретній відпустці, в складчину виділяю кошти, зароблні до шлюбу ( підтвердження квитанціями тільки зняття готівки 2-річної давності. розмір з\п у різний період різний). Розмір вкладу становить приблизно 1\6 вартості квартири. Чоловік вкладає теж частину дошлюбну (підтвердження сумнівне), частину накопичену у шлюбі (підтвердження сумнівне), позика від його бабусі і тата а також розстрочка на 2 роки (тобто пу суті вона є сумісною) Договір купівлі оформлюється на чоловіка.
  Не доведи господи в разі розлучення як я зможу довести своє право на частку квартири?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Карина, добрый день!
   Спасибо за вопрос.
   В данной ситуации видятся такие оптимальные два варианта:
   1. Купить квартиру указав вас с мужем совладельцами.
   2. Заключить брачный контракт в части этой квартиры, указав Ваши доли.
   Потом доказывать право собственности в случае чего будет сложно. На любое доказательство может быть предоставлено опровержение.

   Відповіcти
 13. Влада сказав:

  Доброго дня. В шлюбі була придбана земельна ділянка. Після розірвання шлюбу за спільною згодою та нотаріальним договором вона належить дружині. Чи дружина може самостійно нею розпоряджатися? Цікавить такий моментпри продажу чи даруванню обовязкова нотаріально посвідчена згода колишнього чоловіка?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Влада, дякую за питання.

   Після розірвання шлюбу і укладення такого договору можна майном самостійно розпоряджатися без згоди колишнього чоловіка.

   Відповіcти
 14. Анастасія сказав:

  Доброго дня. Як при розлученні довести, що майно набуте за кошти одного з подружжя?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Анастасія, доброго дня.

   Це комплексне питання, що може доводитися різноманітними способами: документами, показами свідків, тощо.

   Відповіcти
 15. Олена сказав:

  Доброго дня!
  Склалась наступна ситуація: збирали кошти з майбутнім чоловіком спільно на квартиру. Придбали її на ім’я чоловіка ще до одруження. Як бути тепер при розлученні? Як її поділити?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Олена, доброго дня!
   Дякуємо за питання.
   Ситуація з Вашого боку не сама проста, але і в цьому випадку визнати цю квартиру спільною сумісною власністю можна.
   Основна ідея полягатиме в наступному. Необхідно зформувати доказову базу, що свідчить про виникнення фактичний шлюбних відносин ще до офіційної реєстрації шлюбу.
   За інших обставин – житло може бути визнано власнісю чоловіка.

   Відповіcти

Ваш коментар

You have to agree to the comment policy.

Популярні статті
Популярні статті:
Top-5 за оцінками

© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru