Розподіл майна при розлученні подружжя

Розподіл майна при розлученні Як-то кажуть життя прожити – не поле перейти. І на цій тернистій ниві буває всього – і радощі одруження і сум та біль стосовно розлучення та поділу спільно нажитого. Розподіл майна при розлученні – це завжди негативні емоції і добре, коли подружжя – люди врівноважені і здатні спокійно вирішити цю проблему. Проте, не завжди буває так і трапляються випадки, коли доводиться звертатися з  до суду, щоб розділити майно після розлучення подружжя.

Законодавство про розподіл майна при розлученні подружжя. Способи поділу

Український законодавець чітко визначив: всі питання, пов’язані з розподілом спільно нажитого майна, індивідуальної власності, регулюються нормами Сімейного кодексу України. Подружжю запропоновані два варіанти його поділу: добровільний або примусовий.

При добровільному розподілі майна подружжя домовляється про те, які об’єкти кому дістануться і укладає угоду на основі цієї домовленості. В угоді конкретно прописується, кому яка частина майна дістанеться. Зовсім не обов’язково, щоб долі були рівними. Головне, щоб обидва з подружжя були згідні з таким поділом. Наприклад, чоловік залишить дружині квартиру, оскільки діти будуть жити з нею, а собі забере автомобіль. Звісно, дану угоду необхідно завірити в нотаріуса.

Примусовий розподіл майна при розлученні відбвається, коли один із подружжя подає позов до суду. Це трапляється, якщо домовленості не було досягнуто. В такому випадку саме суд вирішує, кому яка доля майна буде належати. Звичайно, суд прагне винести найбільш справедливе рішення. Через це він бере до уваги такі фактори, як стан здоров’я і працездатність кожного з подружжя, їх інтереси, інтереси неповнолітніх дітей тощо. Звичайно, враховуються і побажання подружжя. Крім того, якщо майно не може бути розділено фізично, то воно зазвичай залишається у власності одного із подружжя повністю, а іншому виплачується компенсація.

Яке майно подружжя підлягає розподілу?

Законодавець визначає такі поняття як особиста приватна власність одного з подружжя – майно, яке не підлягає поділу, та спільна власність подружжя – спільно нажите, що розділити можливо.

Ділити можна те, що було нажито під час шлюбу. Крім матеріальних об’єктів – машини, квартири, будинку, шафи, стола – це можуть бути також результати інтелектуальної праці одного із подружжя, а також гроші, отримані в результаті різних видів діяльності. Наприклад, зарплата, пенсія, прибуток підприємця, цінні папери тощо. Крім того, розподілу пілягають і борги сім’ї – це особливо актуально, а тим більше якщо кредити великі і виплачувати їх одному із подружжя буде складно.

Читайте також:  Аналіз останніх змін у Сімейний кодекс щодо сплати аліментів на дитину: нові розмір та порядок нарахування

Згідно зі ст. 57 Сімейного кодексу України до особистої приватної власності подружжя відноситься: майно, набуте одним з подружжя до шлюбу, майно, набуте чоловіком або дружиною на підставі договору дарування або в порядку спадкування, а також якщо майно набувалося під час шлюбу, але за гроші одного з подружжя, які належали йому особисто.Поділ майна подружжя

Крім того, необхідно звернути увагу, що до особистої власності подружжя відносяться речі індивідуального користування, премії, нагородження, які чоловік або дружина отримали за заслуги, а також коштовності, навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя, і цей перелік не є вичерпним.

Таким чином, якщо під час шлюбу одному з подружжя, наприклад квартира чи будинок, були подаровані або отримані у порядку спадкування, інший з подружжя не має права на цю нерухомість.

Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте під час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (освіти, ведення домашнього господарства, догляду за дітьми, самостійного доходу) самостійного заробітку. З наведеної норми можна зробити висновок, що придбане під час шлюбу майно, коли чоловік, наприклад, працював, а жінка вела домашнє господарство і доглядала за дітьми, розглядається як спільна сумісна власність подружжя, а значить розподіл майна буде відбуватися в рівних частках.

Однак слід зазначити, що існують і виключення. Відповідно до ст. 62 Сімейного кодексу України якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Наприклад, якщо у чоловіка до шлюбу у власності перебував приватний будинок і в шлюбі шляхом спільних зусиль чоловіка і дружини будинок істотно збільшився (з одного поверхового на двох поверховий), тоді на підставі рішення суду приватний будинок чоловіка визнається спільною сумісною власністю і в даному випадку при розлученні розподіл майна буде в рівних частках.

Читайте також:  Все що треба знати про розірвання шлюбу відповідно до законодавства України

Договір про розподіл майна

Якщо є бажання уникнути судового розгляду, можна укласти договір про розподіл майна. Таку можливість передбачають норми Цивільного кодексу України. Договір про розподіл майна — це добровільна згода чоловіка і дружини з усіх важливих майнових питань. Подібний правочин оформляється як цивільна угода і засвідчується нотаріально. Документ містить відомості:

 1. Про право кожного з подружжя на майно.
 2. Чітко визначає частки.
 3. Має відомості про відмову в майбутньому, щодо претензій про розподіл майна.

Укладений між подружжям договір набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. Він може бути розірваний або визнаний недійсним у судовому порядку. Крім того, його можна змінити подружжям угодою, яка також повинна бути нотаріально посвідчена.

Коли можна розподілити спільне майно?

Розподіл майна при розлученні може бути здійсений в будь-який час. Закон не встановлює конкретні часові рамки в цьому питанні. По суті навіть не обов’язково розлучатися: поділити майно можна навіть у шлюбі. Але навіть якщо розірвання шлюбу вже стало юридичним фактом, у вас є 3 роки, щоб оскаржити право власності на спільно нажите майно.

Після розірвання шлюбу, якщо у подружжя є спільно нажите майно, краще не витрачати час і зайнятися питанням про його розподіл. Оскільки після спливу позовної давності у три роки, звертатися з позовною заявою до суду про поділ майна вже буде не можливо, і майно залишиться у власності за чоловіком або дружиною в залежності від того, на кого оформлено право власності. У такому випадку звертатися з позовом до суду можливо тільки після відновлення строків позовної давності.

Звертайтесь за отриманням юридичної допомоги +38 (068) 628-70-90 

 

Оцініть, будь ласка, змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (20 голосів, середняя оцінка: 4,70 из 5)
Якщо стаття була корисна - ставте лайк та робіть репост:
Facebook
Twitter
Visit Us

Обсуждение: 22 комментария

 1. Лилия:

  Добрый день! Вопрос заключается в следующем: не было ли изменений за послелние время в гражданском законодательсве по поводу писменного согласия одного из супругов при продаже совместного имущества, даже если они на время продажи уже в разводе и имущество ни коим образом не поделено.

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Саме змін у законодавство не було останнім часом.

   Ответить
 2. Марія:

  Доброго дня!Чоловік до будинку не приписаний,і хоче розподілу майна набутого
  в шлюбі.після розлучення?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Марія, питання реєстрації не мають значення при розподілі майна. Має значення чи набуте майно за час шлюбу чи ні.

   Ответить
 3. Марія:

  Доброго дня! Проживаємо з чоловіком у квартирі, власниками якої є я та мої батьки. У чоловіка є своє житло у селі, там проживає його мати, і там він і приписаний. У майбутньому планує купити окрему квартиру у місті. Чула, що при розлученні чоловік може відсудити в мене частину квартири, де ми зараз проживаємо з моїми батьками, хоча він коштів в неї ніяких не вкладав. Скажіть, буль ласка, чи це правда?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Марія, за загальним правилом підлягає поділу лише майно набуте у шлюбі. Тому Ваше майно до шлюбу залишатиметься суто Вашим, а не спільним.

   Ответить
 4. Тетяна:

  Доброго дня! Подружжя розлучається через зраду чоловіка (визнав позашлюбну дитину від іншої жінки), прожили разом більше десяти років, спільних дітей немає. За час спільного життя побудували будинок, який оформлений на дружину, так же як і земельна ділянка, на якій він побудований. Є також ще одна земельна ділянка, оформлена на чоловіка. На будівництво будинку значну частину коштів надала сім»я дружини.Яка практика розподілу майна в таких випадках в судовому порядку ? Чи може дружина після розлучення, до подання чоловіком заяви до суду про розподіл майна самостійно продати будинок, тому що планує змінити місце проживання?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Тетяна, доброго дня!
   Все майно набуте за час шлюбу — спільне сумісне. У разі поділу майно ділиться за загальним правилом порівну. Часитна коштів що вносилася батьками, тобто не є спільною власністю подружжя, впливає на розподіл часток (частка чоловіка зменшиться).
   Щодо можливості продати будинок самостійно слід зазначти, що навіть за умови успішного продажу (якщо у нотаріуса не буде запитань), можна отримати позов про повернення належної частини у спільному майні у грошовому виразі.
   Взагалом у Вашій ситуації важливо звернутись до досвідчено юриста з сімейних питань для максимально повної підготовки доказової бази, для подальшого «вигідного» для Вас поділу майна.

   Ответить
 5. анонімово:

  ДОБРОГО ДНЯ!!!!!склалася така ситуація що одружилися 5 років тому перед одруженням чоловік дістав половину будинку від бабці добудував ще половину і пів другого поверху всі гроші з весілля і збереженняя пішли на закінчення дому нажаль я не була приписана в цьому домі тому що чоловік цілий час відкладав приписку і тепер він хоче розводу і я залишаюсь без нічого 5 років життя і праці пішло на марно прошу про допомогу чи я маю хоч якісь шанси???Дякую

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   В даному випадку Ви маєте можливість отримати частину майна, що була набута у шлюбі (добудована за час шлюбу в тому числі за кошти, отримані на весілля). Ваша реєстрація може мати значення лише опосередковано.
   Взагалом у Вашій ситуації важливо звернутись до досвідчено юриста з сімейних питань для максимально повної підготовки доказової бази, для подальшого «вигідного» для Вас поділу майна.

   Ответить
 6. Юлія:

  Доброго дня! Купуємо квартиру з чоловіком. Збираємося записати власником і його, і мене. Яку власність краще оформлювати и чому: особисту приватну (в рівних частках по 1/2) чи спільну сумісну? Дякую!

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Спільна часткова власність передбачає чітко визначену частку кожного з співвласників. Частка кожного з співвласників не підлягає зміні без укладення додаткових правочинів.
   Спільна сумісна власність передбачає у разі поділу майна між подружжям теж рівні частки кожному з них. Водночас, суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Також за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
   Який варіант буде оптимальним – вирішувати Вам.

   Ответить
 7. Владислава:

  Доброго дня! Така ситуація: жили пів року в цивільному шлюбі, купили квартиру частково в кредит(чоловік 40% вніс готівкою),а потім офіційно одружилися. Росте малолітня донька, пройло 10 років. Питання: Чи дружина може претендувати хоть на якусь частку в цій квартирі при розлученні?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Владислава, доброго дня.
   Дякуємо за питання.
   У зазначеному Вами випадку Ви можете претендувати на частину.
   У разі необхідності мають доводитися виникнення фактичних сімейних відносин до реєстрації шлюбу.

   Ответить
 8. Карина:

  Купуємо з чоловіком квартиру в розстрочку. Я наразі перебуваю в декретній відпустці, в складчину виділяю кошти, зароблні до шлюбу ( підтвердження квитанціями тільки зняття готівки 2-річної давності. розмір з\п у різний період різний). Розмір вкладу становить приблизно 1\6 вартості квартири. Чоловік вкладає теж частину дошлюбну (підтвердження сумнівне), частину накопичену у шлюбі (підтвердження сумнівне), позика від його бабусі і тата а також розстрочка на 2 роки (тобто пу суті вона є сумісною) Договір купівлі оформлюється на чоловіка.
  Не доведи господи в разі розлучення як я зможу довести своє право на частку квартири?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Карина, добрый день!
   Спасибо за вопрос.
   В данной ситуации видятся такие оптимальные два варианта:
   1. Купить квартиру указав вас с мужем совладельцами.
   2. Заключить брачный контракт в части этой квартиры, указав Ваши доли.
   Потом доказывать право собственности в случае чего будет сложно. На любое доказательство может быть предоставлено опровержение.

   Ответить
 9. Влада:

  Доброго дня. В шлюбі була придбана земельна ділянка. Після розірвання шлюбу за спільною згодою та нотаріальним договором вона належить дружині. Чи дружина може самостійно нею розпоряджатися? Цікавить такий моментпри продажу чи даруванню обовязкова нотаріально посвідчена згода колишнього чоловіка?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Влада, дякую за питання.

   Після розірвання шлюбу і укладення такого договору можна майном самостійно розпоряджатися без згоди колишнього чоловіка.

   Ответить
 10. Анастасія:

  Доброго дня. Як при розлученні довести, що майно набуте за кошти одного з подружжя?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Анастасія, доброго дня.

   Це комплексне питання, що може доводитися різноманітними способами: документами, показами свідків, тощо.

   Ответить
 11. Олена:

  Доброго дня!
  Склалась наступна ситуація: збирали кошти з майбутнім чоловіком спільно на квартиру. Придбали її на ім’я чоловіка ще до одруження. Як бути тепер при розлученні? Як її поділити?

  Ответить
  1. Юрист-блог:

   Олена, доброго дня!
   Дякуємо за питання.
   Ситуація з Вашого боку не сама проста, але і в цьому випадку визнати цю квартиру спільною сумісною власністю можна.
   Основна ідея полягатиме в наступному. Необхідно зформувати доказову базу, що свідчить про виникнення фактичний шлюбних відносин ще до офіційної реєстрації шлюбу.
   За інших обставин — житло може бути визнано власнісю чоловіка.

   Ответить

Ваш комментарий

You have to agree to the comment policy.

© 2017 Юрист-блог // Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru

Запрошую приєднатися до Юрист-блогу у соцмережах: