Новели нового Закону України «Про прокуратуру»

15 липня поточного року набув чинності новий Закон України «Про прокуратуру». Заступник Генерального прокурора України Давід Сакварелідзе назвав його революційним кроком у реформуванні системи органів прокуратури України.

Процес трансформації вказаного державного органу має досить тривалу історію. Ще у 1995 році Україна взяла на себе зобов’язання при вступі до Ради Європи прийняти нове законодавство, яке регулюватиме роботу прокуратури і буде відповідати європейським стандартам.

Усі останні зміни у законодавстві — читайте у нашій постійно оновлюваній публікації.

новели нового Закону про прокуратуру

1. Найголовніша новація — відутність так званого «загального нагляду», який, по суті, залишався елементом «радянської системи прокуратури». «Загальнонаглядові» повноваження були потужним подразником для європейської спільноти і піддавалися гострій критиці як такі, що не відповідають демократичним стандартам. Венеціанська комісія, яка ревізувала цей закон, теж характеризувала їх як надмірні.

2. Створення двох органів прокурорського самоврядування – всеукраїнської конференції працівників прокуратури та Ради прокурорів. До повноважень всеукраїнської конференції (скликається один раз на два роки) належать призначення та припинення повноважень членів Вищої Ради юстиції, Ради прокурорів, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів та ін.

У період між всеукраїнськими конференціями вищим органом самоврядування є Рада прокурорів. Вона дає рекомендації про призначення та звільнення прокурорів з адміністративних посад, захищає їх незалежність.

3. Запроваджується новий та прозорий добір кандидатів на посади місцевих прокурорів. Для того, щоб працювати в органах прокуратури необхідно написати заяву та подати ряд інших визначених законом документів, скласти кваліфікаційний іспит, пройти спеціальну підготовку в Національній академії прокуратури України терміном 1 рік, скласти присягу.

Вищевказане є безумовним позитивом, оскільки показує вектор направленості до введення нового образу прокурора — особи, яка має вищу освіту, відповідний стаж роботи, значні кваліфікаційні переваги над іншими кандидатами на посаду та пройшла спеціальну підготовку.

4. Запроваджується кардинально нова система місцевих прокуратур (чіткий перелік міститься у додатку до закону), яка не у всіх випадках співпадає з адміністративно-територіальним поділом відповідної області, району, району у місті. Зараз по всій Україні налічується 638 районних, міських і міськрайонних прокуратур. Замість них створюються 178 місцевих прокуратур,  які будуть очолювати прокурори та їх заступники.

5. Скорочення чисельності штату органів прокуратури із  18 500  до 15 000. Під час реорганізації всі працівники будуть проходити  тестування на загальні та професійні знання. Ті, хто наберуть більше всіх балів, будуть працювати в місцевих прокуратурах.

6. Збільшення заробітної плати працівникам. У 2015 році посадовий оклад прокурора місцевої прокуратури  становитиме 10 мінімальних заробітних плат. Підвищення рівня заробітної плати прокурорів є одним із способів стимулювання працівників до належного виконання ними своїх обов’язків, забезпечує їх незалежність.

7. Запроваджується чітка процедура притягнення прокурорів до дисциплінарної відповідальності. Задля цього законом передбачається створення нової інституції — Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, яка матиме реальні повноваження не лише щодо проведення добору прокурорів на відповідні посади, а й стосовно розгляду скарг (заяв) про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та здійснення безпосередньо дисциплінарного провадження. При цьому у керівників прокуратур значно «урізаються» можливості впливати на процедуру притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності.

Пропри дискусії практиків та науковців щодо імплементації норм нового закону «Про прокуратуру», вважаю, що його ухвалення — це, безсумнівно, черговий важливий крок у напрямку європейської інтеграції. Сподіваюся, що він також позитивно вплине на стан правопорядку в країні та підвищить авторитет органів прокуратури серед населення.

Звертайтесь за отриманням юридичної допомоги +38 (068) 628-70-90 

 
Читайте також:  Что представляет собой юридический английский и зачем он нужен?

Оцініть, будь ласка, змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (6 голосів, середняя оцінка: 5,00 из 5)
Якщо стаття була корисна - ставте лайк та робіть репост:
Facebook
Twitter
Visit Us

Ваш комментарий

You have to agree to the comment policy.

© 2017 Юрист-блог // Дизайн и поддержка: GoodwinPress.ru

Запрошую приєднатися до Юрист-блогу у соцмережах: