24 Лютого 2016      1490      39

Що краще подарувати чи заповісти нерухомість?

Подарувати чи заповісти нерухомістьУ житті трапляються різні ситуації і бувають випадки, коли необхідно передати квартиру чи будинок третій особі. Договір дарування і заповіт залишаються найбільш часто використовуваними інструментами у взаєминах близьких родичів і не тільки по частині передачі нерухомості. Виникає логічне питання: подарувати чи заповісти? При цьому, достатньо часто люди плутають дарування із заповітом, не розуміючи суті цих угод. Тому для ясності питання, спробуємо розібратися, яка між ними різниця.

Що є договором дарування та що таке заповіт?

Договір дарування

Договір дарування – це правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі – обдаровуваному – об’єкт нерухомості безоплатно, і обдаровуваний має право власності на неї – право володіти, користуватися та розпоряджатися – безпосередньо після вчинення угоди та її державної реєстрації.

Заповіт

Заповіт – це правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті. Спадкоємець отримає у власність успадковане майно через 6 місяців після смерті заповідача. Тобто, головна і сама суттєва різниця між цими двома угодами – це момент переходу права власності на нерухоме майно.

Момент переходу права власності на житло за договором дарування та заповітом

Право власності за договором дарування виникає після нотаріального посвідчення договору та його державної реєстрації. Що ж до заповіту, то спадкоємець може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, яке видається після закінчення 6 місяців з часу відкриття спадщини.

Таким чином, у випадку з договором дарування є один невеликий, але досить істотний нюанс, що припускає ризик для самого дарувальника.

Річ у тім, що після того, як документ підписується та реєструється, майно вмить переходить в розпорядження обдаровуваного, який відразу ж може розпоряджатися їм на власний розсуд. Він може навіть одразу виселити дарувальника з квартири, тому кожен з тих, хто вирішує передати нерухомість за таким договором, втрачає усі права на об’єкт дарування.

На подароване майно більше ніхто не має права претендувати. Людина, яка подарувала, відразу залишається з порожніми руками. На практиці існують непоодинокі випадки, коли після підписання дарчої відносини між родичами псувалися, старих людей виганяли на вулицю. Юридично людина, яка подарувала нерухомість, є незахищеною, якщо, звичайно, у неї немає іншої квартири чи будинку.

 

Фінансові витрати для того аби подарувати або заповісти нерухоме майно

При нотаріальному оформленні як договору дарування, так і заповіту необхідно сплатити державне мито та послуги нотаріуса.

Читайте також:  Все що треба знати при укладенні кредитного договору

За нотаріальне посвідчення договору дарування доведеться сплатити державне мито в розмірі 1%Дарування нерухомості або залишення її у спадщину суми договору (тобто вартості квартири), але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 гривень).

При складанні заповіту необхідно сплатити державне мито за нотаріальне посвідчення заповіту у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – 0,85 коп., а за видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємцеві доведеться заплатити 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. Крім того, як при посвідченні договору дарування, так і при посвідченні заповіту необхідно сплатити послуги нотаріуса. Ціна на такі послуги у кожного нотаріуса різна.

Крім того, дарувальнику необхідно проводити оцінку об’єкта нерухомості, що передається в якості подарунка одаровуваному.

Згідно з нормами Податкового кодексу України оподаткування доходу, зокрема майна, отриманого платником податку як подарунок, відбувається в тому ж порядку, що і майна, отриманого в якості спадщини. Таким чином, за отримане майно у спадок чи в подарунок необхідно заплатити податок, при чому за різними ставками.

Прийняття в дар нерухомого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, подружжя і дітей), обкладається податком за нульовою ставкою. Таким же чином оподатковується вартість подарунка і для інвалідів I групи, осіб які мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей-інвалідів.

Подарунки від всіх інших родичів, у тому числі, від бабусь і дідусів, дядьком і тіткою, оподатковуються за ставкою 5% від вартості такого подарунка.

Можливість зміни чи скасування договору дарування або заповіту

Цивільний кодекс передбачає наступні підстави припинення договору дарування: відмова однієї зі сторін від договору; розірвання договору дарування; визнання договору недійсним. Таким чином, можна розірвати чи визнати недійсним договір дарування в судовому порядку. Проте, довести те, що дарувальник погано розбирається в тонкощах документів і не хотів відразу ж втратити усі права на житло – дуже складно, а іноді – неможливо.

У цій ситуації можна сподіватися тільки на суддю, який вникне в усі нюанси питання і буде на стороні дарувальника, який заявить, що на момент підписання договору дарування він не усвідомлював власних дій або не міг керувати ними, тому передав нерухомість у дар іншій особі. В доказ своїм словам можна надати документи з медичних установ, свідчення свідків, фото і відеодокументи.

Ще одна важлива особливість договору дарування – це строк позовної давності. За договором дарування цей термін встановлюється тривалістю в 1 рік на відміну від загальної трирічної позовної давності. Протягом цього року будь-яка особа, не тільки дарувальник і обдаровуваний, може звернутися до суду у разі, якщо його інтереси порушені укладенням договору дарування.

По-іншому йдуть справи із заповітом, оскільки його можна переписувати хоч щодня, відвідуючи нотаріуса і замінюючи одного спадкоємця іншим.

Читайте також:  Все що треба знати при укладенні кредитного договору

Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни.

Крім того, він може у будь-який час скасувати заповіт або скласти новий. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

Важливо, що кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Форма правочинів

Згідно з нормами ст.ст. 719, 1247 Цивільного кодексу України договір дарування нерхомої речі і заповіт укладаються у письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню. Нотаріальне посвідчення правочину здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документі, в якому викладено текст правочину, посвідчувального напису. Таким чином, спільним у цих двох правочинах є однакова форма їх укладення.

Договір дарування Заповіт
Визначення Правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі – обдаровуваному – об’єкт нерухомості безоплатно Правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті
Момент переходу права власності

 

Безпосередньо після вчинення правочину та його державної реєстрації Через 6 місяців після смерті спадкоємця – власника спадкового майна
Фінансові витрати

 

Послуги нотаріуса

Державне мито-1% від суми договору

Податок за отримане подароване майно

Оцінка майна

Послуги нотаріуса

Державне мито – 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян

Податок за отримане майно в спадок

Можливість зміни чи скасування У судовому порядку, достатньо складно довести, що людина помилялася щодо природи правочину Новий заповіт можна складати хоч щодня, тобто не проблема сьогодні заповісти майно на одну людину, завтра передумати і переписати його на іншу

 

Форма правочину Укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню Укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню

Таким чином, чи укладати договір дарування чи заповідати нерухомість – вирішує кожен сам, зваживши всі ризики і нюанси викладених вище правочинів.

Ми завжди готові надати професійну та гарантовану якісну допомогу при супроводженні укладенні договорів та інших правочинів.


 

Оцініть змістовність та корисність статті

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезды (110 голосів, середняя оцінка: 4,65 из 5)


Обговорення: 39 комент.
 1. Іван сказав:

  Скажіть Будь-ласка якщо дружині дідусь склав заповіт до нашого весілля а бабуся після весілля а будинок старенький і мені прийдеться вкладати свої фінанси + усе ремонтувати!!! в крайньому випадку при розводі як буде ділитися майно???

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Майно,набуте за час шлюбу шляхом спадкування є особистою приватною власністю дружини/чоловіка. Отже таке майно поділу за загальним правилом не підлягає.

   Відповіcти
 2. Олексій сказав:

  Добрий день.
  Чи можливо оформити договір дарування, якщо в квартирі приписані родичі?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Законодавство не містить прямої заборони щодо неможливості оформлення договору дарування, у разі якщо у житлі зареєстровані інші особи.

   Відповіcти
 3. Ольга сказав:

  Доброго дня! Чи може оформить людина зіповіт на чужу особу ( не родича), які є ризики? Якщо обєкт заповіту знаходиться в іншій місцевості (в іншій області) необхідно оформлювати за місцем положення цього обєкту, чи можна за місцем фактичного проживання?
  Дякую…

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Завовісти майно можна будь-якій особі незалежно від родинний звязків. При цьому під час складання такого заповіту варто знати про обовязкову частку при спадкуванні. Деталі за цим посиланням http://jurist-blog.com.ua/zapovit.html#i-3
   Заповіт може бути складено і не за місцем проживання.

   Відповіcти
 4. Юрій сказав:

  Доброго дня!Мій батько купив земельну ділянку (ціл.призначення для будівництва і обслуговування житл будинку) але оформили як договір дарування.Попередній власник через 2 місяці підходить і ставить ультиматум-або я повертаю тобі гроші а ти мені землю або я через суд буду скасовувати договір дарування. Чи може попередній власник скасувати договір дарування,якщо це реально то чи можна вберегтись від цього шляхом перепродажу чи передареванням цієї землі мені, тобто своєму сину? Дякую за відповідь.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Юрій, теоретично договір визнати недійсним можна, але треба зясовувати усі обставини укладення. Продаж десь може і допоможе ситуації, дарування наврядчи. Краще зверніться за юридичною допомогою, без аналізу документів робити висновки складно.

   Відповіcти
 5. Олена сказав:

  Добрий день .
  Хотіла запитати про договір дарування.
  Моєму чоловікові подарували будинок чи маю я на нього право зараз і в разі розлучення .
  Дякую .

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України майно набуте одним з подружжя на підставі договору дарування є його особистою власністю.

   Відповіcти
 6. Андрій сказав:

  Доброго дня, підкажіть будь ласка, з огляду на новий закон(чи поправки) якщо батько дарує дитині квартиру, податки будь які = 0, але наскільки я розумію мита ніхто не відміняв і воно складає 1% від договору тобто від вартості квартири. Як вона визначається, за допомогою відповідних оцінщиків чи можна сказати умовно ” батько дарує і визначає вартість наприклад 200 000 гривень” і платиться 2000 (мито)??…. як зробити оптимально в даній ситуації і які ще можливі витрати по договору дарування? Дякую заздалегіть

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Андрій, дійсно законодавство прямо не визначає обов’язкового проведення оцінки у разі дарування майна. Декрет КМУ, що визначає питання сплати мита, пов’язує його розмір в залежності від договірної суми майна, а не оціночної. Але підзаконні нормативні акти та роз’яснення, якими керуються нотаріуси у таких випадках вимагають саме оцінку. Тому, як зазначено в статті, ухилитись від оцінки не вийде. Просто нотаріус не посвідчить Вам договір.

   Відповіcти
   1. Андрій сказав:

    Дуже Вам дякую за конкретну відповідь, тепер все прояснилося!
    Успіхів вам!

    Відповіcти
 7. Сніжана сказав:

  Чи здійснюється оцінка земельної ділянки при даруванні для родичів другого ступеня

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка є обов’язковою при визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом. Відповідно до декрету Уряду України «Про державне мито України» розмір державного мита при посвідченні договорів відчуження (в т.ч. договорів дарування) земельних ділянок становить 1% суми договору.
   Враховуючи зазначене, оцінка земельної ділянки є обов’язковою.

   Відповіcти
 8. Леся сказав:

  Доброго дня.
  Прошу Вас надати консультацію з питання оформлення договору дарування приватизованого нерухомого майна: будинок в селі та окремо земельна ділянка (город) від мого батька – мені. Будинок та землю батько отримав у спадок.
  Цікавлять наступні питання:
  – який повний перелік документів необхідно зібрати,
  – чи можу я (а не батько) збирати ці документи і що мені потрібно для цього (можливо, довіреність від батька?),
  – чи потрібно проводити експертно-грошову оцінку будинку, нормативну грошову оцінку земельної ділянки зважаючи на договір дарування першої черги?
  – власником майна є батько, але в нього є рідна сестра, яка написала відмову від спадку. Чи це якось впливає на можливість оформлення договору дарування?
  Дуже дякую.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Відповіли на пошту.

   Відповіcти
 9. Марина сказав:

  Доброго дня! Мiй чоловiк хоче подарувати нашiй неповнолiтнiй дитинi квартиру, придбану ним до шлюбу. Чи зможу я розпоряджатися нею пiсля розiрвання шлюбу, поки дитина не досягне повнолiття? Завчасно дякую.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Марина, доброго дня.
   Ви зможете розпоряджатися квартирою виключно від імені та в інтересах дитини як законний її представник. При цьому в окремих випадках будуть братися до уваги з ким проживає дитина, позиція батька, органів опіки.

   Відповіcти
 10. Світлана сказав:

  Доброго дня!
  Я хочу подарувати внучці квартиру. Чи можливо прописати в договорі умову мого довічного проживання у цій квартирі?
  Завчасно дякую за відповідь.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Таку умову законодавство дозволяє прописувати на користь третіх осіб, а не дарувальника.
   Тому в даному випадку варто подивитися на спадковий договір або договір довічного утримання.

   Відповіcти
 11. Олена сказав:

  Доброго дня. Батько хоче подарувати сину будинок, який не приватизований. Є тільки акт передачі земельної ділянки у безстрокове користування для будівництва житлового будинку на правах приватної власності, виданий ще в 1980 році, та будинкова книга . Чи потрібно перед оформленням дарчої приватизувати будинок та зробити його оцінку?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Олена, доброго дня!
   Дякуємо Вам за питання.
   Щодо можливості укладення договору дарування – однозначно є питання – надана Вами інформація не підтвержує права власності на житловий будинок.
   Оцінка прямо не передбачена. Але діючі роз’яснення, якими керуються нотаріуси, її зумовлюють для сплати обов’язкових платежів.

   Відповіcти
 12. Василь сказав:

  Хочу подарувати брату свою частину квартири (1/3), це 2 лінія рідства і опадаткуванню не підлягає? з чого вираховувати 1% держ. мита? Відсотки вираховуються з вартості квартири в цілому ци виходячи з вартості тільки тої частини що йде в дар (1/3)?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Василь, доброго дня.
   Дякуємо Вам за питання.

   Відповідно до пп. 174.6 та 174.2.1 ПКУ об’єкти дарування, що отримуються членами сім’ї дарувальника 1 та 2 ступеню споріднення (до яких належать і брати) оподатковуються за 0 ставкою.
   Щодо держмита, то розмір ставки становить 1% суми договору, тобто у Вашому випадку 1/3 нерухомості.

   Відповіcти
 13. Ірина сказав:

  Добрий день. Скажіть, чи може мама подарувати свою частину будинку дочці, якщо знаходиться у шлюбі (майно нажите разом) без відома свого чоловіка чи без його дозволу. Дякую.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Ірина, доброго дня.
   Дякуємо за Ваше питання.
   Розпоряджатися спільною сумісною власністю (яким є майно нажите за час шлюбу) можна лише за взаємною згодою або після виділення належної частки в натурі.

   Відповіcти
 14. ТАТЬЯНА сказав:

  При договоре дарения, первой очереди, нужно ли делать оценку квартиры которая дарится?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Тетяно!
   Відповідно до пп. 174.2.1 та 174.6 Податкового кодексу об’єкт нерухомості переданий за договором дарування члену сім’ї 1 та 2 ступенів споріднення оподатковується за 0 ставкою.
   Ст. 7 Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” не визначає такий випадок обов’язковим.
   Проте додатково див. статтю.

   Відповіcти
 15. роман сказав:

  чи можна передарувати будинок дарувальником і які це несе витрати

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Роман, якщо Ви мали на увазі про той випадок коли особа, що подарувала будинок, хоче змінити особу обдарованого, то для цього необхідно визнавати недійсним попередній договір дарування.
   Якщо ж питання стосується можливості обдарованого після набуття у власність будинку за договором дарування подарувати такий будинок далі – то відповідно до вимог Податкового кодексу України обовязок щодо сплати податку на прибуток несе особа, яка отримує в дар майно, а не дарувальник.
   Крім того має бути сплачено військовий збір у розмірі 1,5 %.
   Також можете ознайомитися з консультаціє ДФС: http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-fizichnih-osib/print-66950.html

   Відповіcти
 16. Христина сказав:

  Добрий день,
  Моя мама хотіла б переписати на мене квартиру.
  Яким способом краще це зробити з економічної сторони шляхом Дарування чи Купівлі- Продажу?
  Буду дуже вдячна за швидку відповідь
  Христина

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Христина, це два різні договори. І якщо фактичного переходу грошей не буде, то це буде саме договір дарування.
   Враховуючи родинні Ваші відносини, то оптимальним варіантом буде саме договір дарування.

   Відповіcти
 17. Ольга сказав:

  Доброго дня! Я отримала квартиру за договіром дарування та маю сплатити податки 6,5% від оціночної вартості у цьому році. Сума приблизно 7 тис.грн. Та таких грошей не маю. Що буде, якщо я не сплачу цей податок?(Договір дарування буде недійсним, чи отримаю проблеми у майбутньому при інших діях з квартирой, але щось інше)?

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Будете мати податковий борг. Договір за такою обставиною бути недійсним не може бути визнаний.

   Відповіcти
 18. Олександр сказав:

  Коментар, безумовно, корисний,але вдумайтесь у визначення і зрозумієте рівень наших законотворців,якщо автори випадково тут не помилися.За їхньою редакцією “Заповіт -це правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті”
  А тепер вдумайтесь:якщо хтось помер,то тоді хіба майцно належить цьому мерцю?Можливо навпаки,- це майно належить заповідачу тільки до його смерті,а вже через 6 місяців після його смерті воно переходить у власність спадкоємцю,якому це майно заповіла людина,яка померла.
  Отже навіть у простих юридичних формулюваннях наші законотворці свідомо чи несвідомо займаються казуїстикою і ускладненням простих речей.Питання-для чого вони це роблять?У мене напрошується відповідь-це робиться свідомо,щоб проста людина не могла сама розібратися в простих юридичних істинах.

  Відповіcти
 19. Ігор сказав:

  Дякую!!!
  Дуже корисна стаття, все чітко і стисло викладено.

  Відповіcти
 20. Игорь сказав:

  Тільки заповіт це особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті, автору потрібно перечитати законодавство. Крім того є ще спадковий договір та договір довічного утримання.

  Відповіcти
  1. Юрист-блог сказав:

   Ігор, дякуємо за Ваш коментар, але поясніть в чому суперечність або неточність в публікації?
   Безумовно, законодавство містить і інші механізми переходу права власності на нерухомість, зокрема договір купівлі-продажу, довічного утримання тощо.
   Але автором для аналізу обрано договір дарування нерухомості та складання заповіту і абсолютно не заявляється що це єдині механізми для відчуження нерухомого майна.

   Відповіcти

Ваш коментар

You have to agree to the comment policy.

Популярні статті
Популярні статті:
Top-5 за оцінками

© 2018 ЮРИСТ-БЛОГ · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено
Дизайн та підтримка: GoodwinPress.ru